Επιτυχία του Άγγελου Καπαρτζιάνη του ΑΣΕΤ στον Διάπλου Λίμνης Πλαστήρα

Για 20η διαδοχική χρονιά, ο Ναυταθλητικός Σύλλογος Λαμπερού Λίμνης Πλαστήρα σε συνεργασία με το Δήμο Λίμνης Πλαστήρα και την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας διοργάνωσαν τον κολυμβητικό διάπλου Λίμνης Πλαστήρα

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

 Παιδικός αγώνας 500 μέτρα 

 1. Ζαρκαδούλας Κωνσταντίνος (Καρδίτσα) 0:04:50                                                         2. Τσακιρόπουλος Ιωάννης (Καρδίτσα) 0:05:10                                                             3. Παπαθωμάς Ελευθέριος (Αθήνα) 0:05:55

 1000 μέτρα (1 χιλιόμετρο)

 1. Μαγγανά Χριστίνα (Αθήνα) 0:11:41                                                                           2. Χάρμπα Χριστίνα (Καρδίτσα) 0:12:01                                                                       3. Δαβερώνας Κωνσταντίνος (Σπάτα) 0:12:04                                                             Η απόσταση των 1000 μέτρων διεξήχθη για μόλις 2η (δεύτερη) φορά και η Μαγγανά Χριστίνα με την επίδοσή της κατέρριψε το περυσινό ρεκόρ της Ζαρκαδούλα Άρτεμις με 0:15:10. Χαρακτηριστικό είναι μάλιστα το γεγονός πως οι 3 πρώτοι κατέρριψαν την περυσινή επίδοση κατά 3 λεπτά και πάνω ενδεικτικό του συναγωνισμού που είχε ο αγώνας.  Η Χριστίνα Μαγγανά  (αδελφή του Δημήτρη Μαγγανά πολλάκις πανελληνιονίκη, με συμμετοχή σε ολυμπιακούς αγώνες και κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ ανδρών στα 1500μ. ελεύθερο 25άρας πισίνας από το 2003 έως και σήμερα, καθώς και κάτοχο του πανελληνίου ρεκόρ εφήβων στα 800μ. ελεύθερο 25άρας πισίνας από το 1996 έως και σήμερα)                  αναδείχθηκε «χρυσή» πρωταθλήτρια Ελλάδας το 1997 στα 400μ. ελεύθερο Κορασίδων και το 1998 στα 800μ. ελεύθερο Νεανίδων και συμμετείχε με την Εθνική μας ομάδα στους Βαλκανικούς Νεανίδων 1997 στα Σκόπια και πολυεθνείς αγώνες Νεανίδων το 1996 στην Πορτογαλία.                                                                                                                    Επίσης αναδείχθηκε «αργυρή» πανελληνιονίκης το 1995 στα 400μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α και στα 800μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α, το 1996 στα 800μ. ελεύθερο Κορασίδων, το 1998 στα 400μ. ελεύθερο Νεανίδων.                                                 Καθώς και «χάλκινη» πανελληνιονίκης το 1995 στα 200μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Α, το 1996 στα 400μ. ελεύθερο Κορασίδων, το 1997 στα 800μ. ελεύθερο Κορασίδων, το 1998 στα 200μ. ελεύθερο Νεανίδων.

 4000 μέτρα (4 χιλιόμετρα) 

Άνδρες

1. Παπαθωμάς Λάμπρος (Αθήνα) 0:50:45                                                                    – Καπαρτζιάνης Άγγελος (Τρίκαλα) 0:50:45

3. Μπαμπλέκης Αθανάσιος (Καρδίτσα) 0:53:40                                                                                                                                                                                                    Γυναίκες 

1. Ζαρκαδούλα Άρτεμις (Καρδίτσα) 0:55:07                                                                   2. Συμώνη Σταυρούλα (Κατερίνη) 1:13.00                                                                     3. Purnelle Pascale (Πρέβεζα) 1:13:52

Η απόσταση των 4000 μέτρων πραγματοποιείται για 20η (εικοστή) φορά και τα ρεκόρ σε άνδρες και γυναίκες κατέχουν οι:

Αληπρασίτης Γεώργιος (Λάρισα) με επίδοση 0:44:18 από το διάπλου του 2015.  Ο Γιώργος Αληπρασίτης αναδείχθηκε «αργυρός» πανελληνιονίκης στα 200μ. ελεύθερο Παίδων το 2015.  Καθώς και «χάλκινος» πανελληνιονίκης στα 400μ. ελεύθερο Παίδων το 2015.

Χάρμπα Χριστίνα (Καρδίτσα) με επίδοση 0:51:10 από το διάπλου του 2017.                                                                                              Η Χριστίνα Χάρμπα αναδείχθηκε «χρυσή» πρωταθλήτρια Ελλάδας το 2014 στα 400μ. ελεύθερο Κορίτσια 11 ετών, το 2018 στα 4Χ100μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων και το 2019 στα 4Χ100 διπλά πέδιλα Νεανίδων.   Επίσης αναδείχθηκε «αργυρή» πανελληνιονίκης το 2018 στα 200μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων.  Καθώς και «χάλκινη» πανελληνιονίκης το 2014 στα 200μ. μικτή ατομική Κορίτσια 11 ετών και το 2018 στα 400μ. διπλά πέδιλα Κορασίδων.

 8000 μέτρα (8 χιλιόμετρα)

Άνδρες

1. Μαραγκός Γεώργιος-Μάριος (Θεσσαλονίκη) 0:56:40                                                 2. Μπαντουβάνης Παναγιώτης (Αθήνα) 0:57:00                                                           3. Στεφανίδης Στάφανος (Σαλαμίνα) 0:58:20

Γυναίκες

1. Μενεξιάδη Δανάη (Θεσσαλονίκη) 1:16:25

2. Μαυρίδου Βασιλική (Αθήνα) 1:23:00                                                                          3. Πανούση Σοφία-Ελευθερία (Ζωγράφου) 1:25:40                                                                                                                                                                          Η χρονομέτρηση των 8000μ. αφορά την διαδρομή των 4000μ. κατά την επιστροφή των αθλητών.