Η Άρσεναλ σταμάτησε τη Γουλβς-Εύκολα η Τσέλσι-Πεντάρα η Μάντσεστερ

Ο 19χρονος Σάκα «έσπασε» το αμυντικό «τείχος» της Γουλβς και η Άρσεναλ πανηγύρισε πολύ σημαντική νίκη με 2-0 στο «Μολινό», για την 33η αγωνιστική της Premier League. Οι «λύκοι» δεν είχαν δεχθεί τέρμα από τον πρώτο αγώνα του Europa League με τον Ολυμπιακό, τον Μάρτιο, αλλά ο νεαρός επιθετικός των Λονδρέζων νίκησε με πολύ ωραίο σουτ στο 43΄ τον Ρουί Πατρίσιο και έβαλε… φρένο στην ξέφρενη πορεία της Γουλβς, που υποχώρησε στην έκτη θέση της κατάταξης. Νωρίτερα στο α΄ ημίχρονο οι «κανονιέρηδες» είχαν και δοκάρι με τον Ενκετιάχ, ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 65΄ με τον Τραορέ, πριν ο Λακαζέτ στο 86΄ «κλειδώσει» τη νίκη της Άρσεναλ.

Ο Νούνο Εσπίριτο παρέταξε τους Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι, Σαϊς, Ντόχερτι (72΄ Νέτο), Νέβες, Χόνι, Ζοάο Μουτίνιο (89΄ Γκιμπς-Γουάιτ), Ντεντόνκερ (55΄ Ντιόγκο Ζότα), Χιμένες, Τραορέ.

Στην τέταρτη θέση της Premier League παραμένει η Τσέλσι, η οποία επικράτησε 3-0 της Γουότφορντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ». Τα γκολ του Ζιρού στο 28΄, του Γουίλιαν στο 43΄ με πέναλτι και του Μπάρκλεϊ στις καθυστερήσεις έδωσαν ένα εύκολο «τρίποντο» στην ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ, η οποία διατηρείται μπροστά από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και ένα βαθμό πίσω από την -τρίτη- Λέστερ. Οι «σφήκες», από την πλευρά τους, θα ψάξουν στα επόμενα ματς τους βαθμούς που χρειάζονται για να αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, μολονότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, πάτησε «γκάζι» και νίκησε με 5-2 την Μπόρνμουθ. Ξεπέρασε έτσι, έστω προσωρινά την Τσέλσι (σ.σ. υποδέχεται απόψε τη Γουότφορντ), με τελικό στόχο την κατάκτηση της τέταρτης θέσης της βαθμολογίας, που οδηγεί στα προκριματικά του Champions League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των «κόκκινων διαβόλων» ήταν ο Μέισον Γκρίνγουντ, που πέτυχε δύο γκολ. Στο μεταξύ η Λέστερ νίκησε με 3-0 την Κρίσταλ Πάλας. Νωρίτερα, αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε η Μπράιτον, επικρατώντας στην έδρα της ουραγού Νόριτς με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 25ο λεπτό ο Λεάντρο Τροσάρ.

Αποφασιστικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία έκανε  η Μπράιτον, επικρατώντας στην έδρα της ουραγού Νόριτς με 1-0, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 33ης αγωνιστικής της Premier League. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 25ο λεπτό ο Λεάντρο Τροσάρ.