Ισοπαλία στον Ασπρόπυργο ο ΑΟΤ παίζοντας με δέκα για ένα ημίχρονο

Αν και προηγήθηκε και έδειχνε καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο γήπεδο του Ασπροπύργου, η ομάδα του Α Ο Τρίκαλα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στην 6η αγωνιστική της φουτμπολ λιγκ ενώ καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα, έπαιξε η αποβολή με δύο κίτρινες του Ριζογιάννη στο 42΄ αναγκάζοντας την ομάδα να αγωνιστεί για παίκτη λιγότερο για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Μετά την αποβολή όλα άλλαξαν και οι γηπεδούχοι πίεσαν . Είναι η 4η ισοπαλία των Τρικάλων σε 6 αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα που παραμένουν αήττητα έχοντας και 2 νίκες .

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ανώτερος ο Α Ο Τρίκαλα στο πρώτο 45λεπτο , είχε υπεροχή, έκανε ευκαιρίες απέναντι σε μια ομάδα που έπαιξε κλειστά και τελικά κατάφερε η ομάδα των Τρικάλων να κάνει ένα γκολ με χτύπημα πέναλτι. Όμως , προς το τέλος του ημιχρόνου η Τρικαλινή ομάδα έμεινε με δέκα παίκτες καθώς ο Ριζογιάννης δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε τέσσερα λεπτά και αποβλήθηκε.

3΄ Πρώτη φάση για τα Τρίκαλα με τον Πελάεθ να σεντράρει και τον Σταματή στην κεφαλιά να αστοχεί.

15΄ Σουτ ο Πελαέθ, ο Ζώνας στην πορεία της μπάλας απομάκρυνε για τον Ασπρόπυργο.

17΄ Μετά από κόρνερ, ο Γρηγορόπουλος το σουτ η μπάλα έφυγε έξω.

27΄Ο  Παπαγεωργίου το σουτ για τα Τρίκαλα, ο Παναγόπουλος μπλόκαρε.

28΄Πρώτη στιγμή για τον Ασπρόπυργο. Ο Ζγκούρι έδωσε στον Κάκκο , αυτός το σουτ , η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς των Τρικάλων και έφυγε πλάγια.

29΄Κόρνερ τα Τρίκαλα με τον Πελάεθ, πλασέ του Γρηγορόπουλου η μπάλα έξω.

31΄Καλή στιγμή για τον ΑΟΤ. Ο Ριζογιάννης στο κόρνερ, ο Οικονομόπουλος γυριστό σουτ η μπάλα ελάχιστα άουτ.

32΄Νέα ευκαιρία. Ο Παπαγεωργίου στον Πελάεθ το σουτ ο Παναγόπουλος έβγαλε την μπάλα κόρνερ.

36΄ 0-1. Η υπεροχή των Τρικάλων μετουσιώνεται σε κερδισμένο πέναλτι. Το κέρδισε ο Γρηγορόπουλος, εκτέλεσε εύστοχα ο Ριζογιάννης και άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα.

39΄ Ο Σταματής σε ατομική ενέργεια , έκανε το σουτ η μπάλα έφυγε δίπλα από την εστία του Ασπροπύργου.

42΄Αποβολή για τον Α Ο Τρίκαλα που μένει με δέκα παίκτες καθώς ο Ριζογιάννης δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα μέσα σε 4΄ λεπτά. Απερίσκεπτη ενέργεια καθώς κάθισε πάνω στην μπάλα για να μην εκτελεστεί φάουλ και ενώ είχε ήδη μια κάρτα. Δεύτερη φετινή αποβολή για τον Ριζογιάννη ο οποίος είχε δεχθεί κόκκινη και στον αγώνα κυπέλλου με την Δόξα Δράμας στο Αλκαζάρ.

45΄ Σημαντική ευκαιρία τα Τρίκαλα να διπλασιάσουν τα γκολ του ΑΟΤ σε σέντρα του Σταματή, ο Γρηγορόπουλος δεν κατάφερε να κάνει την προβολή στην περιοχή.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Την διαχείριση του να παίξει με παίκτη λιγότερο προσπάθησε να κάνει ο ΑΟΤ στην επανάληψη και να κρατήσει το υπέρ του σκορ. Με το αριθμητικό πλεονέκτημα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν πιο ψηλά στο γήπεδο σε σχέση με την διάταξη τους στο πρώτο μέρος. Πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση. Από κει και πέρα τα Τρίκαλα αναγκάστηκαν να παίξουν για να μην χάσουν και έφυγαν με τον έναν πόντο .

56΄ Επικίνδυνη σέντρα του Κάκκο στα καρέ του ΑΟΤ, ο Γιακουμής βγήκε και μάζεψε την μπάλα προ του Πίντο.

60΄1-1. Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι μετά από φάση διαρκείας και σκόρερ τον Κάκκο παρά το προσωρινό διώξιμο του Οικονομόπουλου στο σουτ του Ζγκούρι.

64΄ Άουτ το πλασέ του Πίντο μετά την πάσα του Ζγκούρι

70΄ Ευκαιρία τα Τρίκαλα σε Κόρνερ που εκτέλεσε ο Πελάεθ κεφαλιά ο Γιαννίτσης απέκρουσε σωτήρια  την μπάλα ο Παναγόπουλος.

71΄ Αντεπίθεση οι γηπεδούχοι, ο Σρέτσκοβιτς έμπαινε επικίνδυνα τον έκοψαν οι αμυντικοί του ΑΟΤ.

74΄Απείλησε ο Τεγούσης με ένα σουτ μπλόκαρε ο Παναγόπουλος.

76΄Ο Γκατζολάρι για τους γηπεδούχους το πλασέ απέκρουσε ο Γιακουμής.

80΄ Ο Γκατζολάρι και πάλι σέντρα σουτ η μπάλα λίγο έξω από την Τρικαλινή εστία.

81΄ Μεγάλη ευκαιρία ο Ασπρόπυργος. Ο Στρέτσκοβιτς το πλασέ σε τετ α τετ με τον Γιακουμή ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ απέκρουσε σωτήρια.

82΄Στην αντεπίθεση ο ΑΟΤ, σουτ ο Παπαγεωργίου απέκρουσε ο Παναγόπουλος.

86΄ Μαζεύει την μπάλα ο Γιακουμής μετά από σέντρα του Γκουγκούδη στην περιοχή.

Ασπρόπυργος (Βαζάκας) Παναγόπουλος, Ζώνας, Ιωαννίδης, Λογοθέτης, Ζαχαρός (65΄Νικολακάκης), Γκουγκούδης, Κάκκο, Γκατσολάρι (83΄Νικολάου), Ζγκούρι, Σρέτσκοβιτς, Βασιλείου (55΄ Πίντο)

Α Ο Τρίκαλα ( Αμανατίδης) Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης,Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος (83΄Λώττας), Σταματής (65΄Τσίπρας), Πελάεθ (71΄Βέρτζος)

Διαιτητές :Ανδριανός (Αχαΐας),Κακαφώνης (Αχαΐας), Καλλής (Ανατ. Αττικής), 4ος: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ριζογιάννης (ΑΟΤ), Λογοθέτης (Ασπρόπυργος), Κάκκο (Ασπρόπυργος), Ζγκούρι (Ασπρόπυργος), Γιακουμής (ΑΟΤ)

Αποβολές: Ριζογιάννης (ΑΟΤ-δεύτερη κίτρινη)

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΑΜΑΝΑΤΙΔΗ

«Σήμερα υπήρχαν όλες οι προϋποθέσεις σε ένα φανταστικό γήπεδο και μια καλή στιγμή και για μας σαν μομέντουμ και για την ομάδα του Ασπροπύργου μετά το καλό αποτέλεσμα που είχε μέσα στην Βέροια, ότι θα γινόταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι. Μπήκαμε πάρα πολύ καλά στο γήπεδο και στο πρώτο ημίχρονο, μπορέσαμε προηγηθήκαμε, αξίζαμε να βάλουμε κάποιο γκολ γιατί είχαμε και κατοχή μπάλας και τις προϋποθέσεις να δημιουργήσουμε φάσεις και νομίζω , ότι κύλησε όπως θα θέλαμε το παιχνίδι. Παρ΄όλα αυτά προς το τέλος του ημιχρόνου έγινε μια κάρτα που όπως φάνηκε ήταν κόκκινη σε μας, η οποία δυστυχώς, άλλαξε την ροή του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο. Δώσαμε χώρο στον αντίπαλο γιατί έχει και καλούς παίκτες και αγωνιστικό πλάνο, πήρε μέτρα στο γήπεδο και έτσι και μας ισοφάρισε και στο τέλος θα μπορούσε και να μας κερδίσει . Η ομάδα μας από την άλλη, έδειξε ότι μπορεί να ανταπεξέλθει σε μια δύσκολη συνθήκη, παρόλο που δεν κρατήσαμε το υπέρ μας σκορ, κρατήσαμε όμως μια πολύτιμη ισοπαλία και έδειξε ότι εάν είμασταν λίγο πιο συγκεντρωμένοι και αναφέρομαι στην φάση της αποβολής , αλλά και στα τελειώματα των φάσεων πιο συγκεντρωμένοι, τότε αξίζουμε κάτι παραπάνω. Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μας , συνεχίζουμε, βλέπετε ότι το πρωτάθλημα είναι πραγματικά εντυπωσιακό, για τους παλιότερους θυμίζει πάρα πολλά από παλιά Β Εθνική, ο κ. Βαζάκας μπορεί και να το πει καλύτερα αυτό. Από κει και πέρα εμείς θα πάμε πλέον στο γήπεδό μας, για να χτίσουμε μια καλύτερη αποτελεσματικότητα εκεί, θα προσπαθήσουμε ότι δεν πήραμε σήμερα, να το πάρουμε στο επόμενο παιχνίδι με τη Βέροια. Συγχαρητήρια και στον Ασπρόπυργο και για την φιλοξενία έγινε ένα καλό παιχνίδι σε ένα ωραίο γήπεδο»

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΒΑΖΑΚΑ

«Τα Τρίκαλα είναι μία ιδιαίτερη ομάδα με μένα. Έχω δέσιμο με τον κόσμο, μου πρόσφερε πολλά και θέλω ειλικρινά μέσα από την ψυχή μου τα Τρίκαλα να πετύχουν τον στόχο γιατί αξίζουν, η περιοχή είναι ποδοσφαιρομάνα, ο κόσμος αγαπάει το ποδόσφαιρο και γίνεται καλή δουλειά από τον Περικλή Αμανατίδη.

Μετά το καλό αποτέλεσμα που πήραμε στην Βέροια πίστευα ότι θα είμαστε πολύ πιο διαφορετικοί από τα Τρίκαλα που είναι από τα φαβορί για την άνοδο. Θεωρούσα ότι μπορούσαμε να πάρουμε μία νίκη που δεν θα ήταν νίκη μόνο βαθμολογική αλλά θα έδειχνε ότι ο Ασπρόπυργος είναι μία ομάδα που θα απασχολήσει την κατηγορία. Με αιφνιδίασε η ομάδα μου στο πρώτο ημίχρονο, ήταν βαριά, δεν είχε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια . Τα Τρίκαλα πατούσαν πιο καλά στο πρώτο ημίχρονο αλλά το γκολ ήταν εγκληματικό λάθος δικό μας. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε, μας βοήθησε η αποβολή, βάλαμε δύο σέντερ φορ, ισοφαρίσαμε, και χάσαμε το τετ α τετ που θα  μπορούσαμε να κάνουμε την ανατροπή. Οι ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Είναι το τρίτο ματς που κάνουμε τόσες τελικές και δεν βάζουμε το γκολ. Μένω στην διάθεση των παικτών στο δεύτερο ημίχρονο. Όταν δεν κερδίζεις τουλάχιστον να μην χάνουμε. Άδικο να μην έχουμε καλύτερη συγκομιδή, πιστεύω θα μας το δώσει αλλού».