Ήττα η Εθνική στην Ουγγαρία 2-1 για το Nations League

Την ήττα γνώρισε η Εθνική στην Ουγγαρία με σκορ 2-1 για την 2η αγωνιστική στον Β όμιλο του 3ου γκροπ του  Nations League.

Η νίκη στο Ταλίν επί της Εσθονίας δεν είχε συνέχεια, καθώς η Εθνική ηττήθηκε στη Grupama Arena της Βουδαπέστης  από την Ουγγαρία, πληρώνοντας κυρίως τη νωθρότητα της στο α΄ ημίχρονο, διάστημα στο οποίο είχε την κατοχή, αλλά δε φάνηκε τόσο απειλητική για την εστία του Γκούλασι.

Στο β΄μέρος και με τις αλλαγές του κ. Σκίμπε η εικόνα της Ελλάδας βελτιώθηκε και οι διεθνείς δημιούργησαν τις ευκαιρίες που θα μπορούσαν να φέρουν -τουλάχιστον- το γκολ της ισοφάρισης, όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου ήταν και το σκορ του αγώνα.

Το πρώτο γκολ της Ουγγαρίας πέτυχε ο Ρ. Σάλαϊ, με πλασέ μετά από ωραίο συνδυασμό κι αφού δέχθηκε την ασίστ από το κεφάλι του Μπέσε. Η Εθνική ισοφάρισε στο 18΄ με τον Μανωλά που πήρε την κεφαλιά ύστερα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Κώστα Φορτούνη, ωστόσο στο 42΄σε μια επίθεση διαρκείας των Μαγυάρων κι αφού ο Μπάρκας αρνήθηκε τρεις φορές το γκολ, ο Κλεινχέισλερ με άπιαστο μακρινό σουτ έδωσε το προβάδισμα και -εν τέλει- τη νίκη στους γηπεδούχους.

Αναγκαστική η αλλαγή του Μανωλά, ο οποίος τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε από τον Μάριο Οικονόμου.

Ουγγαρία: Γκούλασι, Λανγκ, Καντάρ, Φιόλα, Α. Νάγκι, Α. Σαλάι (69΄ Έπελ), Ρ. Σαλάι, Κόβακς (81′  Πάτκαϊ), Κλεινχέισλερ, Ρ. Βάργκα (62΄ Λόβρενσιτς) και Μπέσε.

Ελλάδα: Μπάρκας, Τζαβέλλας (46΄ Λυκογιάννης), Μανωλάς (53΄ Οικονόμου), Παπασταθόπουλος, Μπουχαλάκης, Χριστοδουλόπουλος, Φορτούνης, Τοροσίδης, Κουρμπέλης, Δώνης (46΄ Μήτρογλου), Πέλκας.

Διέλυσε 6-0 την Κροατία η Ισπανία

Στο Έλτσε η Ισπανία διέλυσε με 6-0 την φιναλιστ του παγκοσμίου κυπέλλου Κροατία. Ο Σαούλ στο 24΄το 1-0, ο Ασένσιο στο 33΄το 2-0, ο Ασένσιο και πάλι στο 35΄το 3-0. Ακολούθησε το 4-0 πάλι από τον Α΄σενσιο στο 49΄, το 5-0 έκανε ο Ράμος στο 56΄και το 6-0 ο Ίσκο στο 70΄.