Ήττα για τον Ολυμπιακό στο Κάουνας

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε με δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στο Κάουνας και γνώρισε την ήττα στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις (83-75) για την 11η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας. Ήταν η πρώτη απώλεια των «ερυθρόλευκων» μετά από τρεις σερί νίκες στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

«Είκοσι καλά λεπτά δεν θα σου φέρουν τη νίκη σε μια τέτοια έδρα», παραδέχθηκε ο Ντέιβιντ Μπλατ, προπονητής της ομάδας του Πειραιά.

Το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην «Ζαλγκίριο Αρίνα» ήταν ιδανικό. Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (29-18) στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου χάρις στην εκπληκτική ευστοχία τους έξω από τα 6,75 μέτρα: Ο Ολυμπιακός είχε 7/8 τρίποντα με τον Γιώργο Πρίντεζη να έχει 4/4 στο πεντάλεπτο.

Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και προηγήθηκε και με 13 (32-19) στο 12’. Η Ζαλγκίρις στην συνέχεια αντέδρασε, ανέβασε την πίεση στην άμυνα της και μείωσε στο καλάθι (42-40) στο 19’. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +8 (48-40), με δύο τρίποντα των Κώστα Παπανικολάου, Γιάνις Στρέλνιεκς στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έκανε 16 λάθη ενώ στο πρώτο δεν είχε κάνει ούτε ένα! Οι γηπεδούχοι άρχισαν το δεύτερο μέρος με σερί 8-0 και ισοφάρισαν σε 48-48 στο 24’, ενώ με δύο καλάθια των Νέιτ Ουόλτερς, Άαρον Ουάιτ στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περίοδου προσπέρασαν με 60-59.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε και το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 8-0 και ξέφυγε με 9 (68-59) στο 32’. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να αλλάξουν τον ρυθμό από την άμυνα τους και να σταματήσουν τον «κινητήριο μοχλό» της λιθουανικής ομάδας, τον Νέιτ Ουόλτερς. Έτσι η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 11 (77-66), 1’ και 37’’ πριν την λήξη της συνάντησης, και έφτασε στην μόλις δεύτερη εντός έδρας νίκη της για την Ευρωλίγκα της φετινής σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 19-29, 40-48, 60-59, 83-75.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Ουόλτον, Ουόλτερς 14 (1 τριπ., 7 ριμπ., 6 α.), Oυόκαπ, Βέστερμαν, Μπιρούτις 2, Μιλάκνις 6 (2), Ουάιτ 13, Γκριγκόνις 19 (3/4 τριπ.), Καβαλιάουσκας 12, Ουλάνοβας 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Ουίλιαμς-Γκος 9 (1), Σπανούλης 9 (1/6 τριπ., 8 α., 5 λ.), Τίμα 9 (3/4 τριπ.), Μιλουτίνοφ 4, Στρέλνιεκς 5 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 18 (4/4 τριπ.), Παπανικολάου 6 (2), Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 15 (1).