Ήττα και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό από την Ρεάλ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης με συνέπεια να ηττηθεί στο ΟΑΚΑ από την Ρεάλ (89-82) και να αποκλειστεί με «sweep» (3-0) από το Φάιναλ Φορ της Βιτόρια (17-19 Μαΐου).

Η «Βασίλισσα» που επικράτησε με επιμέρους σκορ 21-13 στα τελευταία πέντε λεπτά της συνάντησης έγινε η πρώτη χρονικά ομάδα, η οποία προκρίθηκε από τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας στο Φάιναλ Φορ.

Με τον Ματ Λοτζέσκι εκπληκτικό, σκόραρε 14 πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 1/1 βολή) η «ομάδα του τριφυλλιού»τελείωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 41-36, παρότι στην διάρκεια του βρέθηκε πίσω στο σκορ με σημαντικές διαφορές.

Η Ρεάλ που ήταν απόλυτα εύστοχη στα δίποντα (7/7) στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 12-4 στο 4’, όμως, οι «πράσινοι» με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι και ένα ακόμη σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Νικ Καλάθη, προσπέρασαν με 16-14, με 2’ και 49’’ να απομένουν για την λήξη της περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, ωστόσο, χαλάρωσε ξανά αμυντικά και η «Βασίλισσα» με έξι πόντους του Τζέφρι Τέιλορ και επιμέρους σκορ 13-4, ξέφυγε με 28-17 στο 12’. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στην καλή άμυνα στα τελευταία τέσσερα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και με επιμέρους σκορ 16-2 με 7 πόντους με ένα τρίποντο του Λοτζέσκι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +5 (41-36).

Παρότι η Ρεάλ ισοφάρισε γρήγορα σε 41-41, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ απάντησε γρήγορα με τρίποντο του Καλάθη και καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη (46-41 λίγο μετά το 22’) και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 26’ (54-49). Η «Βασίλισσα» με επιμέρους σκορ 9-1, προσπέρασε με 58-56, αλλά το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ισοπαλία (58-58) ύστερα από καλάθι του Κιθ Λάνγκφορντ.

Μέχρι το 35’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (68-68), όμως, στο τελευταίο πεντάλεπτο κυριάρχησε η Ρεάλ. Με δύο σερί καλάθια του Γκουστάβο Αγιόν μέσα από την ρακέτα η πρωταθλήτρια Ευρώπης προηγήθηκε με 72-68, λίγο μετά το 36’ και με τρία σερί τρίποντα των Τέιλορ, Άντονι Ράντολφ και Φακούντο Καμπάτσο «αγκάλιασε» τη νίκη και την πρόκριση (81-74) με 1’ και 4’’ να απομένουν για την λήξη της συνάντησης.

Οι Καμπάτσο, Ρούντι Φερνάντεθ, Ράντολφ και Τέιλορ ήταν η τετράδα που πρωταγωνίστησε για την «Βασίλισσα», ενώ οι 17 πόντοι και οι 7 ασίστ του Καλάθη, δεν ήταν αρκετοί για να πάρει την νίκη η «ομάδα του τριφυλλιού».

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ  (Πιτίνο): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 16 (3/4 τριπ.), Κιλπάτρικ, Καλάθης 17 (3 τριπ., 7 α.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 14 (2), Φερνάντεθ 16 (3), Καμπάσο 16 (3 τριπ., 10 α.), Αγιόν 12, Κάρολ 2, Ταβάρες 3, Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 13 .