Ήττα στον Λαγκαδά τα κορίτσια του Ασκληπιού

Ακόμη μια ήττα εκτός έδρας, με το ίδιο σκόρ 3-2, γνώρισαν οι γυναίκες του Ασκληπιού από τον ΑΣΚ Λαγκαδά στα πλαίσια της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α2 γυναικών.

Ένας αγώνας που διεξήχθη υπό το βλέμμα του νέου προπονητή κ.Γεροβάιου ο οποίος ανέλαβε την Παρασκευή 14/12/2018 τις τύχες της γυναικείας ομάδας και σε ένα γήπεδο που επικρατούσαν πολικές συνθήκες (το οποίο και ανέφερε ο διαιτητής στις παρατηρήσεις του φύλλου αγώνα).
Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Ασκληπιός ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα και βρέθηκε στο 1ο σετ να κυνηγάει το σκορ 3-1, 5-2, 9-6. Σιγά σιγά όμως μάζεψε τη διαφορά 10-8, 12-12 και πήρε κεφάλι 14-16, 17-20 για να πάρει τελικά το σετ με 21-25 .
Στο 2ο σετ η ομάδα του Λαγκαδά πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή εκμεταλευόμενη το πολύ καλό σερβίς της και την πίεση στο φιλέ 3-1, 6-2, 12-8 και είχε ένα συνεχές προβάδισμα με 3-4 πόντους για να φτάσουμε στο 24-18 .Εκεί τα κορίτσια του Ασκληπιού πίεσαν στο σερβίς και εκμεταλευόμενες την χαλάρωση των αντιπάλων πλησίασαν στο 24-23 χωρίς όμως να καταφέρουν την ανατροπή και να χάσουν τελικά με 25-23.
Το 3ο και το 4ο σετ ήταν σχεδόν πανομοιότυπα.Στο 3ο ολική επικράτηση του Λαγκαδά με 25-13 και το 4ο ολική επικράτηση του Ασκληπιού με 9-25, για να φτάσουμε στη ρώσικη ρουλέτα του 5ου σετ (και κακού δαίμονα του Ασκληπιού).
Εκεί η ομάδα του Λαγκαδά ξεκίνησε καλύτερα 2-1 ,4-2, 8-5 ,10-8 για να πάρει τελικά το σετ και τη νίκη με 15-10.
ΑΣΚ ΛΑΓΚΑΔΑ (Κναπεκ Γ.): Νερσέσοβα, Τσακιλτζή, Γκάνζαρη, Σέρτη, Αντωνίου, Δημητριάδου, Στεργίου, Δανα, Καραφωτάκη, Τούραλη, Σγουρομάλη, Μουράτι.
ΑΣ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ (Γεροβαιος): Βουλγαράκη, Γεωργοπούλου, Γεωργίου, Χατζηχριστοδούλου, Λαιου, Βογιατζόγλου, Σκέμπη, Αθανασοπούλου.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ελασσόνα-Ελπίς 0-3
Α Σ Γιάννενα-Ναύαρχος Βότση 3-2
Νίκη Αλεξ/πολης-Γ Σ Δράμας 3-0
Σταυρούπολη-Πρωταθλητές Πεύκων 2-3
Λαγκαδάς-Ασκληπιός 3-2
Νέα Γενεά-Ε Α Λάρισας 3-0

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗ 27
2 ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ 25
3 ΝΙΚΗ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 25
4 ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 24
5 ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 23
6 Α Σ ΓΙΑΝΝΕΝΑ 15
7 ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 13
8 ΚΑΒΑΛΑ 12
9 Ε Α ΛΑΡΙΣΑΣ 11
10 ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 10
11 ΛΑΓΚΑΔΑΣ 5
12 ΕΛΑΣΣΟΝΑ 5
13 Γ Σ ΔΡΑΜΑΣ 3

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ε Α Λάρισας-Ελασσόνα (19/12,20.30)
Γ Σ Δράμας-Ναύαρχος Βότση (22/12, 16.00)
Πρωταθλητές Πεύκων-Α Σ Γιάννενα (22/12, 18.00)
Ασκληπιός-Σταυρούπολη (22/12, 18.00)
Ελπίς Αμπελοκήπων-Λαγκαδάς ( 23/12, 18.30)