Ήττα στον πόντο ο Ολυμπιακός στο Τελ Αβίβ

Δεν κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες ο Ολυμπιακός στην Ευρωλίγκα καθώς στο Τελ Αβίβ γνώρισε την τρίτη διαδοχική του ήττα στη διοργάνωση. Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 65-64 από τη Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν σε μεγάλο βαθμό την αστοχία τους έξω από τη γραμμή των 6,75μ. καθώς τελείωσαν με 5/26 ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου μετρούσαν 1/20! Παράλληλα ο Ολυμπιακός παρότι είχε 46 ριμπάουντ (κτώ παραπάνω από την Μακάμπι) είχε μόλις επτά ασίστ ενώ έκανε και 10 λάθη με τους γηπεδούχους να περιορίζονται στα οκτώ.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα (4-10 στο 4′) ενώ παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν τη διαφορά, συνέχισε να έχει το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 16-14.

Με τον Γουίλιαμς-Γκος να είναι ο κορυφαίος του παρκέ Ολυμπιακός συνέχισε να έχει προβάδισμα στο σκορ και στο 16′ ξέφυγε με +5 (17-22). Δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου μέρους η Μακάμπι ισοφάρισε σε 24-24 όμως ο Ολυμπιακός με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο το παιχνίδι, από τον Στρέλνιεκς, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο έχοντας προβάδισμα με 29-26.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είχε άστοχες με τον Ολυμπιακό να διατηρεί βραχεία κεφαλή (35-37 στο 24′). Στο 28′ ο Στρέλνιεκς με μία εύστοχη ελεύθερη βολή έδωσε ξανά προβάδισμα στους Πειραιώτες με 42-41 όμως η Μακάμπι με ένα μικρό σερί 4-0 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας πάρει προβάδισμα με 45-42.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να προηγούνται στο σκορ φτάνοντας ως και το +5 (57-52) τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε αλλά και στο 63-58 στο 38′. Στα 1’15» για το φινάλε ο Σπανούλης με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 63-61 ενώ 14» πριν από το τέλος ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 64-63. Ο Γουιλμπέκιν νίκησε την άμυνα του Ολυμπιακού κάνοντας το 65-64 στα 4» με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν την τελευταία κατοχή αλλά να αστοχούν με τον Πρίντεζη.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 26-29, 45-42, 65-64

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος):  Γουίλμπεκιν 17 (1), Πάργκο 5 (1), Ο’ Μπράιαντ 7, Καλοϊάρο, Ρολ 9 (1), Κέιν 6, Τάιους 2, Ντι Μπαρτολομέο, Κόεν, Μπλακ 19, Ζούσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 16, Τουπάν 3 (1), Σπανούλης 16 (3), Τίμα, Μιλουτίνοφ 9, Στρέλνιεκς 4 (1), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 2, Μάντζαρης, Μπόγρης 2, Λεντέι 6.