«Καθάρισε» τον τίτλο η Γιουβέντους-Διπλό η Μίλαν στο Ολύμπικο

Ακόμη ένα βήμα για τη διατήρηση του τίτλου της στη Serie A έκανε η Γιουβέντους, ξεπερνώντας και το εμπόδιο του τοπικού ντέρμπι με την Τορίνο. Οι «μπιανκονέρι» επιβλήθηκαν σχετικά εύκολα με 4-1, διατήρησαν το απόλυτο νικών μετά την επανέναρξη και -προσωρινά τουλάχιστον- αποσπάστηκαν επτά βαθμούς από τη δεύτερη Λάτσιο, η οποία ηττήθηκε εντός από τη Μίλαν. Το γκολ του Ντιμπάλα μόλις στο 3ο λεπτό διευκόλυνε το έργο των παικτών του Μαουρίτσιο Σάρι, με τον Κουαδράδο στο 29΄ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ. Ο Μπελότι μείωσε με πέναλτι στην εκπνοή του ημιχρόνου, ένα γκολ του Βέρντι στο 50΄ ακυρώθηκε ως οφσάιντ και ο Κριστιάνο Ρονάλντο με απευθείας φάουλ στο 61΄ «καθάρισε» ουσιαστικά το ματς, πριν το αυτογκόλ του Τζίτζι (87΄) που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Να σημειωθεί ότι το  ντέρμπι ήταν ιστορικό για τον Τζίτζι Μπουφόν, που αγωνίστηκε βασικός και έφτασε τις 648 εμφανίσεις στην Serie A, ξεπερνώντας στην κορυφή της σχετικής λίστας τον Πάολο Μαλντίνι.

Η Μίλαν πήρε τεράστια εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Λάτσιο που την εκτόξευσε σε ευρωπαϊκή θέση και παράλληλα έδωσε αέρα επτά βαθμών στην Γιουβέντους στη μάχη για το σκουντέτο

Η Σασουόλο «έσπρωξε» πιο κοντά στον υποβιβασμό τη Λέτσε, νικώντας την 4-2, σε αναμέτρηση για την 30η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος ήταν βασικός για τους νικητές (αντικαταστάθηκε στο 57΄ από τον Πελούζο), ενώ σε όλο του 90λεπτο αγωνίστηκε για τους φιλοξενούμενους ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.