Κέρδισαν οι Γόμφοι την ΑΕΛ-Νίκη η Καλαμπάκα τους Δαναούς

Τρίτη σερί νίκη και για τον Γ Σ Γόμφων στην Α1 ΕΣΚΑΘ, καθώς επικράτησαν στο Μουζάκι της δυνατής φέτος ΑΕΛ με 70-61. Σημαντική νίκη ο Α Ο Καλαμπάκας στο κλειστό της Μπάρας επί των Δαναών με 72-57 οι οποίοι παραμένουν χωρίς νίκη σε τρεις αγωνιστικές.

Το ματς στην Μπάρα, ήταν ντέρμπι μέχρι το 30΄ καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν. Στην  τελευταία περίοδο, η ομάδα της Καλαμπάκας πήρε τον έλεγχο, εκμεταλλεύτηκε τον τραυματισμό του Πισμίση των Δαναών ( στάθηκε άτυχος καθώς του γύρισε το πόδι) και την αποβολή του Βαρμπομπίτη και πήρε νίκη και με διαφορά.

Δεκάλεπτα : 16-13, 28-31, 41-44, 57-72

Δαναοί (Κωτούλας) Μπαλωμένος 5(1), Πισμίσης 14(1), Μικαελιάν 10, Τσέπας 13, Μάρκος 4(1), Παπαδόπουλος 11 (2), Κωτούλας, Τίγκας, Ρηγογιάννης, Βαρμπομπίτης, Τάλλαρος, Χατζής.

Καλαμπάκα (Κουρμέτζας) Παπαγεωργίου 13(1), Τσιτσάνης 12, Κουρμέτζας 13(2), Δήμος 18, Ροδόπουλος 16(1), Ταμπάκου, Γετερίδης, Παλάσκας, Τούλας, Μπαρσάκης, Διβάνης, Γκιόκα.

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ  ΕΔΩ

Στο ματς του Μουζακίου, οι Γόμφοι είχαν από την αρχή προβάδισμα , στην τρίτη περίοδο ξέφυγαν και κράτησαν το υπερ τους σκορ μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα: 16-8, 37-31, 51-43, 70-61

Η σύνθεση των Γόμφων : Καγιαμανίδης 14(2), Ζαχόπουλος, Τσίγκας 6, Ντούρβας 6(2), Οικονόμου, Τσιλούλης, Τζιάννης 15(1), Ψύρρας Θ, Ψύρρας Δ 22(4), Δουβλαντώνης, Κουρέπης 7

ΑΕΛ(Σάκαρης) Δελής 4(1), Γκανέτσας 18(1), Μηλιώνης 19(5), Γκαμπέτας 8, Κρικώνης 4(1), Ακρίβος 3(1), Γουρνάρης 5(1), Μπανιάς, Παπαδούλης