Κύπελλο/ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1 και ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-1 Video

Στο γήπεδο των Ζωσιμάδων, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος 2020-21, ΠΑΣ Γιάννενα και Ολυμπιακός ήρθαν ισόπαλοι 1-1.

Ο Εραμούσπε με πέναλτι στο 45+6′ άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες και ο Χασάν στο 73΄ ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πίρσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Παμλίδης (87’ Μπρένερ), Καρτάλης (90’+3′ Λιάσος), Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Μιλιτσεάνου (81’ Κάργας).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Καμαρά (69’ Εμβιλά), Μπουχαλάκης, Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Φορτούνης, Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Χασάν.

Με γκολ του Τόμας Μουργκ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με απευθείας χτύπημα φάουλ, ο ΠΑΟΚ έφυγε νικητής με 1-0 από τον πρώτο ημιτελικό στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας και απέκτησε προβάδισμα έναντι της ΑΕΚ για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος 2020-21.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Νταντσένκο, Σβάρνας, Νεντελτσεάρου, Λόπες, Γαλανόπουλος (63΄ Σιμάνσκι), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (87΄ Μαχαίρας), Γκαρσία, Τάνκοβιτς (63΄ Αλμπάνης), Ολιβέιρα (68΄ Ανσαριφάρντ).

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Μπάμπα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (64΄ Ροντρίγκο), Αουγκούστο, Σβαμπ, Ελ Καντουρί (64΄ Ουάρντα), Ζίβκοβιτς, Τζόλης (90+1΄ Μουργκ), Κρμέντσικ (74΄ Σβιντέρσκι)