Με χαμόγελα και νίκη 4-0 στην Καστοριά το τελευταίο ματς της περιόδου για τα κορίτσια των Τρικάλων

Με τον καλύτερο τρόπο καθώς επικράτησαν με το ευρύ … στην Καστοριά, τα κορίτσια της γυναικείας ομάδας του ΑΟ Τρίκαλα είπαν το αντίο στην φετινή «κουτσουρεμένη» αγωνιστική περίοδο με πρωτάθλημα ενός γύρου .
Ολοκληρώθηκε μια μεταβατική χρονιά καθώς πολλά νέα παιδιά συμμετείχαν στους αγώνες συν κάποιες έμπειρες, ο στόχος της παραμονής στην Α Εθνικής επιτεύχθηκε και πλέον για την επόμενη αγωνιστική περίοδο τα δεδομένα αλλάζουν τόσο στο πρωτάθλημα γενικότερα όσο και για την Τρικαλινή ομάδα με αλλαγή στόχων υψηλότερων.
Τα γκολ σημείωσαν οι Κωστοπούλου στο 26΄, Πλακιά στο 28΄, Πλακιά στο 36΄, Γεωργούλα στο 60΄.

Η ομάδα σε 10 αγώνες συγκέντρωσε 16 βαθμούς , σημείωσε 25 γκολ και δέχθηκε 22, καταλαμβάνοντας την 5η θέση της τελικής κατάταξης στον Βόρειο όμιλο.

ΑΟ Τρίκαλα (Λουλές) Αρζουμανίδου, Σαργιώτη, Μπέου, Σακελλάρη (57’ Τσιάρα), Γεωργούλα (75’ Τσόγκα), Τσούνη (53’ Στεργιούλη), Τζιώρα, Κωστοπούλου, Αλεξίου (57’ Τσακνάκη), Βαΐτση, Πλακιά.

Τον τίτλο του φετινού πρωταθλητή θα διεκδικήσουν σε ματς μπαράζ ο ΠΑΟΚ που έκανε σκορ-ρεκόρ 15-0 επί του Αγροτικού Αστέρα Ημαθίας και οι Αβαντίδες Χαλκίδας πρώτες  στο Νότιο όμιλο που κέρδισαν με 6-2 τον Ατρόμητο Αθηνών. Για την 3η θέση θα παίξουν η ΑΕΛ και η Αγία Παρασκευή που πήραν την 2η θέση στους ομίλους τους.

Την Κυριακή 13/06/2021 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο θα διεξαχθούν οι αγώνες κατάταξης (μπαράζ) του Πρωταθλήματος Α΄ Κατηγορίας Γυναικών για την ανάδειξη του πρωταθλητή και του δευτεραθλητή της σεζόν 2020-21, ο μικρός τελικός με ώρα έναρξης 17:00 και ο τελικός 20:30.

Υποβιβάστηκαν από τον Βόρειο όμιλο η Βασίλισσα Θράκης και ο Αγροτικός Αστέρας Αγίας Βαρβάρας Ημαθίας και από το Νότιο όμιλο οι Καρυάτιδες Σπάρτης που είχαν αποσυρθεί και ο Ατρόμητος Αθηνών.