Πλέι οφ 1η-2η θέση Παναθηναϊκός- Ολυμπιακός 65-75

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έκανε το πρώτο βήμα προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου της Stoiximan.gr Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 75-65 στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού Superfoods κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Παράλληλα ο Ολυμπιακός έκανε το «break» παίρνοντας το πλεονέκτημα έδρας στη σειρά, που θα συνεχιστεί την ερχόμενη Πέμπτη (7/6) στο ΣΕΦ πλέον.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν πολύ παραγωγικός στα πρώτα 15λεπτά του αγώνα, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους που έβαλαν το παιχνίδι στον δικό τους ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο δεν απώλεσαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας μόλις 29% εντός παιδιάς (13/32δ.,5/29τρ.) αλλά και 24/37 βολές. Από την άλλη ο Ολυμπιακός τελείωσε το παιχνίδι με 15/31 δίποντα, 9/21 τρίποντα και 18/20 βολές. Επίσης είχαν πέντε περισσότερα ριμπάουντ (35-40) αλλά και τις διπλάσιες ασίστ (8-17) και λάθη (8-16).

Με τον Μπράιαν Ρόμπερτς να σημειώνει επτά πόντους σε λιγότερο από τέσσερα αγωνιστικά λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο πρώτο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με +5 (4-9) ενώ στο 6′ ο Παπανικολάου με εύστοχες βολές έκανε το 9-13. Δύο τρίποντα από τους Αντετοκούνμπο και Τζέιμς έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό Superfoods (15-13) ενώ με επτά σερί πόντους του Αμερικανού, οι γηπεδούχοι εδραίωσαν το προβάδισμά τους και έφτασαν στο +7 (25-18) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, που τους βρήκε να προηγούνται με 26-19.

Δύο λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Σίνγκλετον με εύστοχο τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα κάνοντας το σκορ 29-19. Ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα μικρό σερί 5-0, ενώ τρέχοντας συνολικά ένα επιμέρους σκορ 14-1 στο επόμενο εξάλεπτο, κατάφερε όχι μόνο να μειώσει τη διαφορά, αλλά και να προσπεράσει με 33-30 ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν αυτή τη διαφορά ως και το τέλος του ημιχρόνου (32-35).

Ένα καλάθι του Παπανικολάου στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου έστειλε για πρώτη φορά την υπέρ του Ολυμπιακού διαφορά στο +7 (32-39) με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν σε αυτά τα επίπεδο το προβάδισμά τους. Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός Superfoods βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα κοντά στο καλάθι παραμένοντας κοντά στο σκορ, ενώ στο 27′ ο Μάικ Τζέιμς με εύστοχο τρίποντο στον αιφνιδιασμό μείωσε στο καλάθι (45-47). Στην επόμενη κατοχή όμως ο Παπαπέτρου εύστοχο τρίποντο έδωσε και πάλι στον Ολυμπιακό αέρα πέντε πόντων, ενώ στο τέλος της περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 52-49.

Ο Στρέλνιεκς με εύστοχο τρίποντο και στη συνέχεια με λέι απ, στο πρώτο δίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου έδωσε στον Ολυμπιακό προβάδισμα οκτώ πόντων κάνοντας το σκορ 49-57 στο 32′. Με ένα μικρό σερί 4-0 οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 55-59 στο 34′, ο Ολυμπιακός όμως πολύ γρήγορα πήγε και πάλι στο +8 (55-63). Ο Παναθηναϊκός Superfoods και πάλι πλησίασε στους τέσσερις πόντους (59-63), ωστόσο ο Παπανικολάου με τρίποντο και ο Μπόγρης με δίποντο, έπειτα από δύο διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων, έκαναν το σκορ 59-68 με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει για πρώτη φορά στο +9 με λιγότερο από τέσσερα λεπτά για το φινάλε. Ένα λεπτό αργότερα ο Μάντζαρης ευστόχησε σε τρίποντο κάνοντας το σκορ 60-71 με του φιλοξενούμενους να ανεβάζουν για πρώτη φορά την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Με ένα σερί 4-0 ο Παναθηναϊκός Superfoods μείωσε σε 64-71, 1:53 για το φινάλε όμως τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Μακ Λιν έκαναν το 64-75 στα 50». Το τελικό 65-75 διαμόρφωσε με 1/2 βολές ο Παππάς.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 32-35, 49-52, 65-75

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον .18 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 9/10 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Τζέιμς 23 (2/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 10/13 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιστ 4, Καλάθης 8 (4/9 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 0/2 βολές), Αντετοκούνμπο 4 (1/7 σουτ), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (1/9 σουτ), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Ρόμπερτς 12 (2), ΜακΛίν 7 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 10 (2/2 τρίποντα), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3/4 τρίποντα), Μπόγρης 2, Γουίλτζερ 2.