Α Ο Τρίκαλα-Ασπρόπυργος οι αριθμοί

Το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου στις 15.00 , ο Α Ο Τρίκαλα υποδέχεται την ομάδα του Ασπροπύργου για την 19η αγωνιστική στην φουτμπολ λιγκ. Ας δούμε μερικά στατιστικά:

Ο Α Ο Τρίκαλα μετά από 18 αγώνες είναι στην 1η θέση με 10 νίκες, 6 ισοπαλίες, 2 ήττες και 36 βαθμούς.

Ο Ασπρόπυργος βρίσκεται στην 9η θέση με 4 νίκες, 8 ισοπαλίες 6 ήττες και 20 βαθμούς.

Ο Α Ο Τρίκαλα έχει εντός έδρας 6 νίκες, 2 ισοπαλίες , 1 ήττα και τέρματα 14-4.

Ο Ασπρόπυργος εκτός έδρας έχει 1 νίκη, 3 ισοπαλίες, 5 ήττες και τέρματα 6-15.

Ο Α Ο Τρίκαλα έχει την 2η καλύτερη επίθεση με 23 γκολ και την 2η καλύτερη άμυνα με 11 γκολ μαζί με τον Ιωνικό.

Ο Ασπρόπυργος έχει την 4η καλύτερη επίθεση με 19 γκολ μαζί με Ιωνικό, Καβάλα και την 2η χειρότερη άμυνα με 26 γκολ.

Ο Α Ο Τρίκαλα έχει την 3η καλύτερη επίθεση στα εντός έδρας παιχνίδια με 14 γκολ και την 2η καλύτερη άμυνα με 4 γκολ.

Ο Ασπρόπυργος στα εκτός έδρας ματς έχει την 8η καλύτερη επίθεση με 6 γκολ και την 2η χειρότερη άμυνα με 15 γκολ.

Τα γκολ των Τρικάλων έχουν σημειώσει οι Ριζογιάννης, Σταματής, Λώττας από 5, Πελάεθ 3, Τσίπρας, Άλεξιτς, Παπαγεωργίου, Οικονομόπουλος από 1 και 1 είναι αυτογκόλ.

Τα γκολ του Ασπροπύργου έχουν σημειώσει οι Κάκκο 5, Πίντο, Σρέτσκοβιτς από 3, Φράγκος, Ζγκούρι από 2, Γκατσολάρι, Βασιλείου από 1.

Παίκτες που έχουν παίξει στον ΑΟΤ και αγωνίζονται τώρα στον Ασπρόπυργο είναι οι Γκατσολάρι, Ζγκούρι , Νικολακάκης, Ζώνας.

Ο προπονητής του Ασπροπύργου Γιώργος Βαζάκας έχει περάσει τρεις φορές από την θέση του προπονητή στα Τρίκαλα, το 2009, την περίοδο 2010-11 και το 2015.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου Ασπρόπυργος-Α Ο Τρίκαλα 1-1. Προηγήθηκε ο ΑΟΤ με πέναλτι του Ριζογιάννη στο 36΄, πέναλτι που κέρδισε ο Γρηγορόπουλος από τον Λογοθέτη. Ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι με τον Κάκκο στο 60΄. Η ομάδα των Τρικάλων αγωνίστηκε με 10 παίκτες σε όλο το Β ημίχρονο καθώς αποβλήθηκε ο Ριζογιάννης στο 42΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι συνθέσεις στον αγώνα του πρώτου γύρου:

Ασπρόπυργος (Βαζάκας): Παναγόπουλος, Ζώνας, Ιωαννίδης, Λογοθέτης, Ζαχαρός (66’ Νικολακάκης), Γκουγκούδης, Κάκκο, Γκατσολάρι (83’ Νικολάου), Ζγκούρι, Σρέτσκοβιτς, Βασιλείου (55’ Πίντο)

Α Ο Τρίκαλα (Αμανατίδης): Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης,Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου, Τεγούσης, Γρηγορόπουλος (83’ Λώττας), Σταματής (66’ Τσίπρας), Πελάεθ (72΄ Βέρτζος)

Η ομάδα του Ασπροπύργου έχει αλλάξει πολύ το ρόστερ της σε αυτή την μεταγραφική περίοδο καθώς αποχώρησαν αρκετοί παίκτες και αποκτήθηκαν κάποιοι άλλοι. Στο προηγούμενο παιχνίδι ήρθε ισοπαλία 2-2 με τη Βέροια . Στο 21΄ ο Κάκκο το 1-0, στο 36΄ο Πασάς το 1-1, στο 59΄ο Φράγκος το 2-1 και στο 61΄ο Βεργώνης το 2-2.
Η σύνθεση του Ασπροπύργου: Γκίνη, Κότσεφ, Σταγάκης, Νικολάου, Φιλίποβιτς, Μπαξεβάνος, Γκατσολάρι, Κάκκο, Ζγκούρι (72′ Μίλιτς), Πολέτο (57′ Σρέτσκοβιτς), Φράγκος (88′ Νικολακάκης).