Όταν ο ΑΟΤ είχε την έδρα του απόρθητο κάστρο

Μετριότατες εμφανίσεις και αποτελέσματα ανάλογα της εικόνας που παρουσιάζει από την αρχή της αγωνιστικής χρονιάς κάνει ο ΑΟΤ την φετινή περίοδο (2018-2019) και διανύει μια από τις χειρότερες σεζόν στις πολλές του συμμετοχές στο πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Μάλιστα δεν εκμεταλλεύεται ούτε καν την έδρα του όπως γινόταν πολλές φορές στο παρελθόν και ήταν η δύναμη της ομάδας. Με το πέρας 20 αγωνιστικών οι 4 νίκες, 4 ισοπαλίες και 3 ήττες εντός έδρας, δεν είναι και ότι το καλύτερο για αυτήν την ομάδα.
Αν ανατρέξουμε στο παρελθόν θα διαπιστώσουμε πως πάρα πολλές φορές η έδρα των Τρικάλων ήταν απόρθητο φρούριο και πολλές φορές επίσης δεν κέρδισαν ομάδες στα πρωταθλήματα μέσα στα Τρίκαλα για ολόκληρες αγωνιστικές περιόδους. Ας δούμε σε ποιες σεζόν στην ιστορία ο ΑΟΤ δεν ηττήθηκε στο Τρικαλινό στάδιο.

Ο Α Ο Τρίκαλα της περιόδου 1967-1968. Συμμετείχε στο πρωτάθλημα της Β Εθνικής και βγήκε «τρένο» στην Α Εθνική. Δεν έχασε κανένα ματς εντός έδρας , όπου είχε 13 νίκες και 2 ισοπαλίες στα Τρίκαλα. Συνολικά έκανε 20 νίκες, είχε 5 ισοπαλίες και έχασε 5 ματς εκτός έδρας. Έβαλε 61 γκολ και δέχθηκε 25. Εντός έδρας έβαλε 37 γκολ και δέχθηκε μόλις 7.

Η ομάδα της περιόδου 1969-1970 ήταν αήττητη εντός έδρας με 14 νίκες και 3 ισοπαλίες. Έβγαινε μόνο μια ομάδα και έχασε την άνοδο στην Α εθνική για 4 πόντους διαφορά από τον πρώτο Φωστήρα.

Την επόμενη σεζόν 1970-1971, ο ΑΟΤ ανέβηκε στην Α Εθνική. Και πάλι αυτή η ομάδα αήττητη εντός έδρας με 14 νίκες και 3 ισοπαλίες. Ισοβάθμησε με τον Πανελευσινιακό τον οποίο κέρδισε σε αγώνα μπαράζ με 1-0.

Την περίοδο 1974-1975 στην Β Εθνική το κάστρο των Τρικάλων και πάλι απόρθητο με 13 νίκες και 6 ισοπαλίες στην Β Εθνική.

Χωρίς ήττα μέσα στα Τρίκαλα και η ομάδα της περιόδου 1979-1980 με 13 νίκες και 4 ισοπαλίες στην Β Εθνική.

Επίσης, την περίοδο 1981-1982 , από τα Τρίκαλα δεν πέρασε καμία ομάδα με νίκη με τον ΑΟΤ να έχει 14 νίκες και 5 ισοπαλίες στην Β Εθνική.

Αήττητη εντός και η ομάδα της περιόδου 1983-1984 αλλά στην Γ Εθνική όπου ανέβηκε κατηγορία.

Την  περίοδο 1986-1987 στην Β Εθνική, ο Α Ο Τρίκαλα δεν ηττήθηκε από κανέναν αντίπαλό του στο Τρικαλινό στάδιο με απολογισμό 11 νίκες και 8 ισοπαλίες.

Την περίοδο 1989-1990 ο ΑΟΤ δεν έχασε στην έδρα του σε πρωτάθλημα Γ Εθνικής, με 12 νίκες και 7 ισοπαλίες.

Χρονιά ανόδου στην Α Εθνική, η περίοδος 1998-1999. Εντός έδρας ο ΑΟΤ είχε 13 νίκες και 4 ισοπαλίες. Τερμάτισε πρώτος με 20 νίκες, 8 ισοπαλίες και 6 ήττες.

Στα πέτρινα χρόνια της Δ Εθνικής, την περίοδο 2004-2005 ο ΑΟΤ ανέβηκε πρώτος και εντός έδρας δεν έχασε με 13 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στην ίδια κατηγορία δεν έχασε εντός και την περίοδο 2008-2009 με 16 νίκες και 1 ισοπαλία και ανέβηκε πρώτος.

Ξανανέβηκε κατηγορία την επομένη 2009-2010 από την Γ στην Β΄ την επομένη αήττητη εντός 13 νίκες και 3 ισοπαλίες και νίκη σε μπαράζ με τον Βύζα Μεγάρων 2-0 στη Νέα Σμύρνη.

Και τελευταία σεζόν με αήττητη την έδρα του, ο Α Ο Τρίκαλα την είχε την περίοδο 2014-2015 όταν και ανέβηκε από την Γ στην Β Εθνική.