Παγωμάρα στο στάδιο ΑΟΤ-Απόλλων 0-1

Σε ένα από τα σημαντικότερα ματς της σεζόν, ο Α.Ο. Τρίκαλα γνώρισε την ήττα από τον Απόλλων Σμύρνης με 1-0 στο Τρικαλινό στάδιο και έχασε μεγάλο βαθμολογικό έδαφος στις θέσεις της κορυφής.

O A.O.Tρίκαλα έχασε έτσι το αήττητο στην έδρα του και ο Απόλλωνας συνεχίζει να μην χάνει εκτός έδρας δείχνοντας χαρακτήρα ομάδας που βάζει γερά πλέον τις βάσεις ανόδου.

Περίπου 5000 φίλαθλοι αψήφησαν το κρύο και πήγαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την ομάδα. Δυστυχώς απογοητεύθηκαν άπαντες από αυτό που είδαν στον αγωνιστικό χώρο και ειδικά από το αποτέλεσμα. Παρά την εδαφική αλλά ανούσια υπεροχή, μια ομάδα η οποία έκανε φάσεις στην αντίπαλη ομάδα μόνο στις καθυστερήσεις και ενώ όλα είχαν σχεδόν τελειώσει, μια ομάδα η οποία φάνηκε αδύναμη και χωρίς προσανατολισμούς για ένα τέτοιο ματς και μια ομάδα η οποία θα έβαζε γκολ μόνο με κάποια ατομική προσπάθεια κάποιου παίκτη. Δυστυχώς, η εμφάνιση των Τρικάλων ήταν ασορτί με τον καιρό και επικράτησε μεγάλη παγωμάρα ειδικά μετά το τέλος του αγώνα.

Από την άλλη, ο Απόλλωνας ήρθε στα Τρίκαλα και ήξερε τι ζήταγε. Αρχικά να μην χάσει και αν «κλέψει» και τη νίκη ακόμη καλύτερα. Και αυτό έγινε. Οι φιλοξενούμενοι με άριστη τακτική εγκλώβισαν τους παίκτες του ΑΟΤ στο πρώτο μέρος και δεν έγινε ούτε μισή φάση εκτός από την εκπνοή του ημιχρόνου. Και στο δεύτερο μέρος ανέβηκαν πιο ψηλά στο γήπεδο και στην μοναδική τους φάση σκόραραν και έφυγαν με μεγάλο διπλό από το στάδιο Τρικάλων.

Μια μέτρια παρά την κατοχή της μπάλας και χωρίς πάθος από πλευράς Τρικάλων εμφάνιση, έφερε ένα πολύ άσχημο αποτέλεσμα το οποίο απογοήτευσε τους φιλάθλους.

Στο πρώτο μέρος δεν έγινε απολύτως τίποτα. Οι παίκτες των Τρικάλων προσπαθούσαν αλλά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι.

Μια υποψία κεφαλιάς του Γκότοβου στο 20΄για τον Απόλλωνα, ένα γυριστό του Ναβάρο από πλάγια θέση για τα Τρίκαλα και μια καλή ευκαιρία με τον Σαρακατσάνο που πλάσαρε στο 44΄στην περιοχή άουτ από ένα μέτρο ήταν όλες κι όλες οι ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου.

Στο δεύτερο μέρος έγιναν λίγα περισσότερα. Στο 52΄ο Αποστολίδης πρόλαβε και έβγαλε κόρνερ προ του Γκμπαλέ, στο 53΄ο Ναβάρο είχε ένα άστοχο σουτ και στο 75΄ ο Απόλλωνας βρήκε δίχτυα. Σε σέντρα στην δεξιά πλευρά της περιοχής του Φαρινόλα , ο Καμαρά σούταρε, ο Χιώτης απέκρουσε, αλλά ο Φατιόν που ήταν στη φάση σκόραρε για το 0-1.

Τα Τρίκαλα έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία στο 91΄με τον Σαρακατσάνο να πλασάρει και τον Αποστολίδη να αποκρούει στη γραμμή και στο 94΄με τον Μουμίν να σουτάρει και τον Αποστολίδη να λέει και πάλι όχι.

Κίτρινες κάρτες δέχθηκαν οι Ζώνας ( ΑΟΤ), Φατιόν (Απόλλων), Κονέ ( Απόλλων), Φαρινόλα ( Απόλλων), Βρούτσινα ( ΑΟΤ), Ψιανός ( Απόλλων), Αποστολίδης (Απόλλων)

Α.Ο.Τρίκαλα : Χιώτης, Λαμπάκης, Ζώνας, Σαρακατσάνος, Κοντοδήμος, Μουμίν, Ριζογιάννης (74’ Σερτζίνιο), Γκμπαλέ (74’ Χαροντάκης), Ναβάρο, Στεφάνοβιτς, Κουσκουνάς (58’ Βρούτσινα).
Απόλλων Σμύρνης  : Αποστολίδης, Πάνος, Δεληζήσης, Βαλεριάνος, Γκότοβος (88’ Κύργιας), Ψιάνος, Κονέ, Φατιόν, Φαρινόλα, Βάντερσον (63’ Στεργίδης), Τζιώρας (71’ Καμαρά).