Παναχαϊκή-Α Ο Τρίκαλα στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 2

Πραγματοποιήθηκε η κλήρωση των αγώνων της Σούπερ Λίγκας 2. Ο Α Ο Τρίκαλα ξεκινά με ματς εκτός έδρας στην Πάτρα με την Παναχαϊκή. 

Το πρωτάθλημα θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις, η πρώτη είναι η κανονική διάρκεια με 22 αγωνιστικές και θα ακολουθήσουν 10 αγωνιστικές των πλέι οφ (θέσεις 1-6) και πλέι άουτ (θέσεις 7-12).

Η ημερομηνία έναρξης ορίστηκε στις 24 Οκτωβρίου. Η Ξάνθη ζήτησε να μην αγωνιστεί στις πρώτες δύο αγωνιστικές, για να προλάβει να προετοιμαστεί και έτσι τα πρώτα δύο της παιχνίδια θα γίνουν αργότερα σε εμβόλιμες αγωνιστικές.

Επίσης ο Ιωνικός θα αγωνιστεί εκτός την 1η-2η αγωνιστική, ενώ εκτός έδρας την 1η αγωνιστική και η Δόξα Δράμας.

 

Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν χωρίς θεατές όπως ορίζει το υγειονομικό πρωτόκολλο. Η παρουσία κόσμου στα γήπεδα θα κριθεί από τα επιδημιολογικά δεδομένα τα οποία αξιολογούνται καθημερινά και μέχρι να δώσουν οι Αρχές το Ok για ένα ποσοστό φιλάθλων, όλες οι αναμετρήσεις θα διεξάγονται κεκλεισμένων των θυρών με συγκεκριμένο αριθμό ατόμων που έχουν πρόσβαση στις αθλητικές εγκαταστάσεις.

Σε ό,τι αφορά τους όρους διεξαγωγής της SL2 η προκήρυξη αναφέρει ότι θα υποβιβαστούν δύο ομάδες, ενώ για την άνοδο η πρόβλεψη αφορά δύο ομάδες με μία υποσημείωση: Είτε θα ισχύσει ό,τι και πέρυσι, δηλαδή μια ΠΑΕ απευθείας στην SL1 και μπαράζ του 2ου της βαθμολογίας, είτε απευθείας άνοδο για δύο ομάδες της SL2 στην SL1. Το δεύτερο σκέλος θα εξαρτηθεί από τις τελικές συζητήσεις που γίνουν μεταξύ της διοργανώτριας, της ΕΠΟ και της Super League 1.

Ένα από τα ζητήματα που παραμένουν σε εκκρεμότητα και θα αποτελέσει κομβική λύση για την επιβίωση των ομάδων βρίσκεται στην τελική ευθεία.

Η θεσμοθέτηση ποσοστού από το στοίχημα που θα δώσει βαθιά ανάσα στις ΠΑΕ έχει πέσει ξανά στο τραπέζι και εξετάζεται από πλευράς κυβέρνησης.

Η κυβέρνηση φέρεται διατεθειμένη, όπως αναφέρει το dikisports, να νομοθετήσει ένα ποσοστό από τα κέρδη των παικτών του στοιχήματος για τις ομαδες της SL1 και της SL2.

Όλα θα κριθούν τον Οκτώβριο καθώς τότε θα ολοκληρωθεί και η σχετική πρόταση που έχει κατατεθεί.

Το τηλεοπτικό μέτωπο ήταν έτσι κι αλλιώς εκκρεμότητα και αυτή φαίνεται πως θα λυθεί στο επερχόμενο ραντεβού που θα πραγματοποιηθεί την προσεχή Δευτέρα στις 15:00.

Η συνάντηση θα γίνει στο ραδιομέγαρο της ΕΡΤ με την διοργανώτρια να εκπροσωπείται από τον πρόεδρο της, Λεωνίδα Λεουτσάκο, τον α’ αντιπρόεδρο Γιώργο Τουντζιάρη και τον β’ αντιπρόεδρο Μπάμπη Σταμούλη.

Θυμίζουμε ότι είχε προηγηθεί σχετικό αίτημα/πρόταση προς τη διοίκηση της ΕΡΤ για το τηλεοπτικό και η κρατική τηλεόραση απάντησε στη διοργανώτρια για το τελικό ραντεβού των δύο πλευρών.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 12η

Καραϊσκάκης Άρτας – Λεβαδειακός
ΟΦ Ιεράπετρας – Διαγόρας
Χανιά – Δόξα Δράμας
Παναχαϊκή – Α Ο Τρίκαλα
Εργοτέλης – Ιωνικός
Απόλλων Λάρισας – Ξάνθη

2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 13η

ΟΦ Ιεράπετρας – Καραϊσκάκης Άρτας
Λεβαδειακός – Χανιά
Διαγόρας – Παναχαϊκή
Δόξα Δράμας – Εργοτέλης
Α Ο Τρίκαλα – Απόλλων Λάρισας
Ξάνθη – Ιωνικός

3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 14η

Καραϊσκάκης Άρτας – Χανιά
Παναχαϊκή – ΟΦ Ιεράπετρας
Εργοτέλης – Λεβαδειακός
Απόλλων Λάρισας – Διαγόρας
Ξάνθη – Δόξα Δράμας
Ιωνικός – Α Ο Τρίκαλα

4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 15η

Παναχαϊκή – Καραϊσκάκης Άρτας
Χανιά – Εργοτέλης
ΟΦ Ιεράπετρας – Απόλλων Λάρισας
Λεβαδειακός – Ξάνθη
Διαγόρας – Ιωνικός
Α Ο Τρίκαλα – Δόξα Δράμας

5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 16η

Καραϊσκάκης Άρτας – Εργοτέλης
Απόλλων Λάρισας – Παναχαϊκή
Ξάνθη – Χανιά
Ιωνικός – ΟΦ Ιεράπετρας
Α Ο Τρίκαλα – Λεβαδειακός
Δόξα Δράμας – Διαγόρας

6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 17η

Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης Άρτας
Εργοτέλης – Ξάνθη
Παναχαϊκή – Ιωνικός
Χανιά – Α Ο Τρίκαλα
ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας
Λεβαδειακός – Διαγόρας

7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 18η

Καραϊσκάκης Άρτας – Ξάνθη
Ιωνικός – Απόλλων Λάρισας
Α Ο Τρίκαλα – Εργοτέλης
Δόξα Δράμας – Παναχαϊκή
Διαγόρας – Χανιά
Λεβαδειακός – ΟΦ Ιεράπετρας

8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 19η

Ιωνικός – Καραϊσκάκης Άρτας
Ξάνθη – Α Ο Τρίκαλα
Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας
Εργοτέλης – Διαγόρας
Παναχαϊκή – Λεβαδειακός
Χανιά – ΟΦ Ιεράπετρας

9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 20η

Καραϊσκάκης  – Α Ο Τρίκαλα
Δόξα Δράμας – Ιωνικός
Διαγόρας – Ξάνθη
Λεβαδειακός – Απόλλων Λάρισας
ΟΦ Ιεράπετρας – Εργοτέλης
Χανιά – Παναχαϊκή

10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 21η

Δόξα Δράμας – Καραϊσκάκης Άρτας
Α Ο Τρίκαλα – Διαγόρας
Ιωνικός – Λεβαδειακός
Ξάνθη – ΟΦ Ιεράπετρας
Απόλλων Λάρισας – Χανιά
Εργοτέλης – Παναχαϊκή

11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ 22η

Διαγόρας – Καραϊσκάκης Άρτας
Λεβαδειακός – Δόξα Δράμας
ΟΦ Ιεράπετρας – Α Ο Τρίκαλα
Χανιά – Ιωνικός
Παναχαϊκή – Ξάνθη
Εργοτέλης – Απόλλων Λάρισας