Πλέι οφ 1η-2η θέση Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 66-71

Η σειρά των τελικών, συνεχίστηκε όπως ακριβώς άρχισε! Με break στην έδρα του αντιπάλου. Τώρα ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού Superfoods να επικρατήσει στην έδρα του Ολυμπιακού (71-66) και να ανακτήσει το πλεονέκτημα έδρας, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων, το τρίτο στη σειρά των τελικών της Stoiximan.gr Basket League, είναι την ερχόμενη Κυριακή (10/6, 19:00) στο «Νίκος Γκάλης» του ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι που σημείωσαν 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, «έμειναν» στους 23 σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό στο ίδιο διάστημα να χτίζει διψήφιες διαφορές και να φτάνει στο τέλος στη νίκη.

Το παιχνίδι πήρε γρήγορο ρυθμό από το ξεκίνημά του με τις δύο ομάδες να έχουν ταχύτητα στις επιθέσεις τους. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή της αναμέτρησης (9-4 στο 3′ και 15-11 στο 4′), με τους φιλοξενούμενους ωστόσο να βρίσκουν λύσεις με τον Λοτζέσκι και τρέχοντας ένα σερί 10-0 προσπέρασαν στο 7′ με 21-15. Οι γηπεδούχοι ωστόσο κάλυψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν, με τον Παναθηναϊκό Superfoods να κλείνει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με ένα καλάθι (25-27).

Ο Όγκαστ πήγε το προβάδισμα του Παναθηναϊκού Superfoods και πάλι στο +5 (27-32), με τον Ολυμπιακό όμως να απαντά με ένα σερί 8-0 με τρίποντα των Παπανικολάου και Ουίλτζερ, προσπερνώντας έτσι με 35-32 στο 13′. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Στρέλνιεκς με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 41-37, με τους «ερυθρόλευκους» να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας βραχεία κεφαλή στο σκορ με 43-40.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, κράτησε τους γηπεδούχους δίχως σκορ για περίπου έξι αγωνιστικά λεπτά με αποτέλεσμα στο 26′ να προηγηθεί με 47-43. Ο Σπανούλης με τέσσερις δικούς του πόντους και ο Παπαπέτρου με εύστοχο τρίποντο έβαλαν και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 50-49 δυόμισι λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου. Και πάλι όμως η άμυνα των φιλοξενούμενων κατάφερε να κρατήσει δίχως σκορ τον Ολυμπιακό. Με επτά προσωπικούς πόντους του Τζέιμς ο Παναθηναϊκός Supefoods έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με 56-50.

Το «πράσινο» σερί συνεχίστηκε και στην έναρξη της τέταρτης περιόδου με τον Γκιστ να κάνει το σκορ 50-60 στο 32′. Δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και τις λάθος επιλογές του Ολυμπιακού προσπέρασαν με 52-65 με 2/2 βολές του Καλάθη, με το +13 να είναι η μεγαλύτερη διαφορά που έχτισαν οι φιλοξενούμενοι.

Η είσοδος του Μπράουν αλλά και έξι πόντοι του Πρίντεζη μείωσαν τη διαφορά σε 61-67 στο 36′ με τον Ολυμπιακό να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 9-2. Η άμυνα του Ολυμπιακού κράτησε δίχως σκορ τους αντιπάλους του ενώ οι Πρίντεζης, Παπαπέτρου και Μπράουν πήγαν στις βολές μειώνοντας σε 66-69 στα 46». Στα 21» ο Σίνγκλετον κέρδισε φάουλ στη διεκδίκηση του ριμπάουντ με τον Παπαπέτρου και με 1/2 βολές έκανε το 66-70. Στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης αστόχησε σε λέι απ ενώ ο Λοτζέσκι στην εξέλιξη της φάσης κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 25-27, 43-40, 50-56, 66-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 12, Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 6 (10 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛιν 4, Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 12 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης, Ουίλτζερ 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 (1), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 18 (3), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο