Πλέι οφ 1η-2η θέση Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 73-58

Το 2-1 στις νίκες έκανε ο Παναθηναϊκός στην σειρά των αγώνων με τον Ολυμπιακό και θέλει άλλη μια νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Την Πέμπτη 14 Ιουνίου στο ΣΕΦ θα γίνει η επόμενη αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods ήταν καλύτερος συνολικά των «ερυθρόλευκων» και πλέον έχει μπροστά του δύο ευκαιρίες για να διατηρήσει τον τίτλο στην ελληνική λίγκα. Επόμενο παιχνίδι της σειράς που μεταφέρεται στο Φάληρο, είναι την ερχόμενη Πέμπτη (14/6) στο ΣΕΦ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από το ξεκίνημα της αναμέτρησης (8-9 στο 5′), όμως οι γηπεδούχοι με τα τρίποντα των Ρίβερς και Σίνγκλετον έτρεξαν ένα σερί 10-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +9 (18-9) τρία λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τους Ουίλτζερ και Σπανούλη να ευστοχούν έξω από τα 6,75μ. με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Παναθηναϊκό Superfoods να προηγείται με 19-15.

Με τον Μακ Λιν να δίνει λύσεις στην επίθεση ο Ολυμπιακός ισοφάρισε  σε 20-20, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ με τον Ρίβερς να κάνει το 32-24 στο 7′. Ο Παναθηναϊκός Superfoods κράτησε στο πρώτο μέρος τον Ολυμπιακό στους 28 πόντους και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διψήφια διαφορά καθώς ο Καλάθης στο τέλος του χρόνου έκανε τι 38-28 με εύστοχο τρίποντο.

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού Superfoods διατηρήθηκε και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να μειώσουν πέρα από τους επτά πόντους (44-37 στο 25′, 48-41 στο 28′). με ένα μικρό σερί 4-0 οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο στο +12 (54-42).

Το σερί συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 13-2 στο 33′ και τον Παναθηναϊκό να φτάνει την υπέρ του διαφορά στο μέγιστο σημείο της, το +19 (63-44). Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα επιμέρους 11-1 στο επόμενο τρίλεπτο μείωσε σε 64-55. Η αντεπίθεσή του ωστόσο δεν είχε συνέχεια με τον Παναθηναϊκό Superfoods να βρίσκει λύσεις και να φτάνει στη νίκη με 73-58.

Δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα ), Ρίβερς 15 (2/6 τρίποντα), Γκιστ 5, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (2/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα ), Τζέιμς 14 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 7.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (4/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 8 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 (6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΜακΛίν 9, Μπράουν 3, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2, Γουίλτζερ 5 (1).