Πλέι οφ 3η-4η θέση ΠΑΟΚ-Προμηθέας 100-61

Με επιβλητική εντός έδρας νίκη (100-61) έκανε επί του Προμηθέα ο ΠΑΟΚ το 2-0 στην σειρά των πλέι οφ για την τρίτη θέση της τελικής βαθμολογίας της Basket League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επέβαλλε τον ρυθμό του από την αρχή της συνάντησης, κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε με άνεση στη νίκη επί της ομάδας της Πάτρας, που ταξίδεψε στην Θεσσαλονίκη χωρίς τους τραυματίες Χρήστο Σαλούστρο, Μίλαν Μιλόσεβιτς, ενώ ο Οκτάβιους Έλις έμεινε στον πάγκο.

Κορυφαίοι του ΠΑΟΚ ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης, ο οποίος σε 18’ συμμετοχής πέτυχε ισάριθμούς πόντους, ο Νταρνέλ Τζάκσον, ο οποίος άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (12 πόντοι και 9 ριμπάουντ) και ο Τεράν Πέτεγουεϊ, που σκόραρε 14 πόντους. Για δεύτερο σερί ματς ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πολύ υψηλό ποσοστό στα δίποντα (29/42).

Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα επτά λεπτά της συνάντησης, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (21-11) με δύο τρίποντα του Αντώνη Κόνιαρη. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν στον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Πέτεγουεϊ τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +12 (45-33).

Το δεύτερο μέρος άρχισε με σερί 8-0 του «Δικεφάλου του Βορρά» με τρίποντο του Κόνιαρη και γκολ φάουλ του Μαργαρίτη και η απόσταση των δύο ομάδων ανέβηκε στους 20 πόντους (53-33) στο 22’. Με πέντε πόντους με ένα σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος η διαφορά έφτασε τους 30 (65-35) μόλις δύο λεπτά αργότερα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, η διαφορά αυξανόταν προοδευτικά μέχρι να ανέβει στους 41 πόντους (100-59), 24’’ πριν την λήξη της συνάντησης. Ο τρίτος αγώνας της σειράς έχει προγραμματιστεί για το προσεχές Σάββατο (9/6, 18:00) στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 45-33, 74-47, 100-61.

ΠΑΟΚ: Κρουμπάλι 4, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 18 (1), Γκος 5 (1), Τζόουνς 7 (1), Πέτεγουεϊ 14 (1), Χρυσικόπουλος 11, Καρράς 8, Ζάρας 5 (1), Κατσίβελης 7, Τζάκσον 12 (1)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Τουντζιαράκης 2, Γερομιχαλός 11 (1), Δημάκος 25 (5), Χολ, Πράδερ, Λίποβι, Σκούφης 4, Γκίκας 7 (1), Φαγιέ 5 (1), Καραίσκος 4, Μαντζούκας 3 (1)