Πλέι οφ 3η-4η θέση Προμηθέας-ΠΑΟΚ 79-81

Ο ΠΑΟΚ έκανε το «μπρέϊκ» στην Πάτρα, επικράτησε του Προμηθέα (81-79) και πήρε προηγούμενος με 1-0 το πλεονέκτημα της έδρας στην σειρά των αναμετρήσεων των πλέι οφ για την 3η θέση της τελικής βαθμολογίας της STOIXIMAN.GR Basket League. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της συναντήσης με την άμυνα του να οδηγεί τους γηπεδούχους σε πολλά και άστοχα τρίποντα (11/36), ενώ στα τελευταία λεπτά είχε πιο «καθαρό μυαλό».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φιλ Γκος (18 πόντοι με 3/6 τρίποντα), Βαγγέλης Μαργαρίτης (11 πόντοι με 5/6 δίποντα) και ο Τεράν Πέτεγουεϊ (11 πόντοι με 2/4 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα). Από την ομάδα της Πάτρας προσπάθησε περισσότερο ο Μο Φαγιέ (17 πόντοι και 14 ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και με τρίποντο του Πέτεγουεϊ, 53’’ πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο +7 (25-18). Με νέο σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του 26χρονου Αμερικανού περιφερειακού, ο «Δικέφαλος του Βορρά» αύξησε την υπέρ του διαφορά στους 12 (30-18) στο 12’.

Ο Προμηθέας απάντησε με τρία τρίποντα, δύο από τον Κέισι Πράδερ και ένα από τον Νίκο Γκίκα και μείωσε στον πόντο (34-33) τρία λεπτά αργότερα, στο 15’. Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση. Με σερί 7-0 με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γκος, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 41-33, 2’ και 32’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο τελείωσε με τον ΠΑΟΚ στο +3 (43-40), ύστερα από καλάθι του Πράδερ με 58’’ να απομένουν για το τέλος.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως τελείωσε το πρώτο, με καλάθι του Πράδερ, ο οποίος μείωσε σε 43-42 για την ομάδα της Πάτρας. Ο «Δικέφαλος του Βορρά», ωστόσο, διατήρησε το προβάδισμα και με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Δημήτρη Κατσίβελη προηγήθηκε με 49-43 στο 25’. Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και με 8 (57-49) στο 28’ με δύο σερί καλάθια των Θοδωρή Ζάρα, Λίνου Χρυσικόπουλου.

Ο Προμηθέας με σερί 6-0 με τρίποντο του Ολεξάντερ Λίποβι και τρεις βολές του Φαγιέ μείωσε στο καλάθι (57-55), 25’’ πριν την λήξη της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με δύο βολές του Γκίκα και ένα καλάθι του Λάνγκστον Χολ προσπέρασαν με 59-58 στο 31’.

Δύο τρίποντα του Γκίκα έφεραν την ομάδα της Πάτρας στο +5 (67-62), με 5’ και 59’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Η αντίδραση του «Δικέφαλου του Βορρά» ήρθε με σερί 7-0 με τρίποντο του Γκος και δύο καλάθια των Λάκι Τζόουνς, Βαγγέλη Μαργαρίτη. Ο ΠΑΟΚ ανέκτησε το προβάδισμα (71-69), 3’ και 24’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Ο Φαγιέ με τρίποντο έβαλε ξανά τον Προμηθέα μπροστά στο σκορ (76-75), με 1’ και 34’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Πράδερ απάντησε με λέι μετά από διείσδυση στο καλάθι του Μαργαρίτη και οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (78-77), 57’’ πριν την λήξη του ματς. Ο Πέτεγουεϊ με καλάθι και βολή έφερε τον «Δικέφαλο του Βορρά» μπροστά στο σκορ με δύο πόντους (80-78), με 18’’ να απομένουν για το τέλος της αναμέτρησης και ενώ είχε προηγηθεί κόψιμο του Μαργαρίτη σε προσπάθεια του Φαγιέ για κάρφωμα, 23’’ πριν την λήξη του αγώνα.

Πράδερ και Τζόουνς με 1/2 βολές ο καθένας, διαμόρφωσαν το 81-79 για τον ΠΑΟΚ με 10’’ να απομένουν για το τέλος της συνάντησης. Στην τελευταία επίθεση του Προμηθέα ο Γκίκας έκανε λάθος πάσα προς τον Φαγιέ και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη. Επόμενο ραντεβού των δύο αντιπάλων, την προσεχή Τετάρτη (6/6) στην Θεσσαλονίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 40-43, 55-58, 79-81.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Λίποβι 11 (3), Γκίκας 20 (5/14 τρίποντα, 7 ασίστ), Φαγιέ,17 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ) Πράδερ 20 (2), Έλις, Τουντζιαράκης 2, Γερομιχαλός, Δημάκος 2, Χολ 7.
ΠΑΟΚ: Κρουμπάλι 10, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 11, Γκος 18 (3), Τζόουνς 6  (7 ριμπάουντ), Πέτεγουεϊ 11 (2), Χρυσικόπουλος 4, Ζάρας 6, Κατσίβελης 8 (1), Τζάκσον 4.