Πλέι οφ θέσεις 3-4: Περιστέρι-ΑΕΚ 71-79

Η ΑΕΚ με 16/35 τρίποντα έκανε στο Περιστέρι «break» στο «break» με 79-71 και ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά των αναμετρήσεων των Playoffs για τις θέσεις 3-4 της τελικής βαθμολογίας της Betshop Basket League με αντίπαλο την τοπική ομάδα. Η Ένωση είχε σε εξαιρετικό ρυθμό το δίδυμο Γκέιμπ Γιορκ (28 πόντους με 8/13 τρίποντα), Ντούσαν Σάκοτα (23 πόντοι με 6/10 σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα) και τον Βασίλη Ξανθόπουλο σε μεγάλη μέρα δημιουργικά (12 ασίστ).

Το επιμέρους σκορ 16-2 σε διάστημα 4’ και 30’’ στην τρίτη περίοδο ήταν καθοριστικό για τη νίκη της ΑΕΚ. Το Περιστέρι Βίκος Cola δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα 11 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ που είχε στην συνάντηση. Ο Μπεν Μπέντιλ τελείωσε το ματς με νταμπλ (17 πόντοι και 11 ριμπάουντ).

H AEK είχε τον έλεγχο στα πρώτα επτά λεπτά της συνάντησης, αλλά το Περιστέρι Βίκος Cola ανεβάζοντας την ένταση του σε άμυνα και επίθεση και με σερί 7-0, που ολοκληρώθηκε με γκολ φάουλ του Βασίλη Μουράτου, προσπέρασε με 18-15, 34’’ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Η Ένωση απάντησε με καλάθι του Νίκου Ρογκαβόπουλου (18-17), με 4’’ να απομένουν για την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι «κυανοκίτρινοι» συνέχισαν την αντεπίθεση τους και με σερί 10-0 σε διάστημα δύο λεπτών με δύο τρίποντα του Μπεν Μπέντιλ, ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (28-17), στα πρώτα τρεισίμιση. Το Περιστέρι Βίκος Cola με ωραίες συνεργασίες προηγήθηκε ξανά με 11 (34-23) στο 16’, όμως, η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό έξω από τα 6,75 μέτρα και με δύο τρίποντα του Γκέιμπ Γιορκ και ένα του Ντελρόϊ Τζέϊμς μείωσε σε 36-32 στο 19’.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +7 (39-32) ύστερα από τρίποντο του Γιάννη Αγραβάνη. Το Περιστέρι Βίκος Cola διατήρησε τον έλεγχο μέχρι τα πρώτα δυόμιση λεπτά του δεύτερου μέρους (45-37), όμως, στην συνέχεια η πολύ εύστοχη από μακριά Ένωση κυριάρχησε. Με επιμέρους σκορ 16-2 με τρία τρίποντα του Σάκοτα και ένα του Χάρη Γιαννόπουλου, ξέφυγε με 53-47 στο 27’.

Με την βοήθεια του Τρέβορ Εμπάκουε, η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο στο +7 (59-52) με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα του Γιορκ με την εκπνοή του δεκάλεπτου. Η τελευταία περίοδος άρχισε με νέο τρίποντο του Γιορκ και την διαφορά να φτάνει σε διψήφιο αριθμό για την Ένωση (62-52).

Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τους Μπεντιλ, Παναγιώτη Βασιλόπουλου κατέβασαν την διαφορά στους 4 (71-67) με 2’ και 38’’ να απομένουν για την λήξη της αναμέτρησης, όμως, το όγδοο τρίποντο του Γιορκ «σφράγισε» τη νίκη της ΑΕΚ (74-67, 1’ και 21’’ πριν το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σταυρακούκας, Φλέμινγκς 2, Σκορδίλης 9, Μουράτος 5, Αγραβάνης 3, Φιλιππάκος, Ντάνιελ 4 (6 ριμπ.), Καράμπελας 7 (6 ριμπ., 5 ασίστ), Βασιλόπουλος 15 (5 ριμπ., 4 ασίστ), Κάλαχαν 2, Γκρέι 7 (4 ασίστ), Μπέντιλ 17 (11 ριμπ.)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γιορκ 28 (8/13 τρίποντα, 4 ριμπ., 3 κλ.), Τζέιμς 5, Ξανθόπουλος 2 (12 ασίστ), Σάκοτα 23 (6/10 τρίποντα), Τσαλμπούρης, Μωραΐτης, Θίοντορ 2 (7 ασίστ, 5 ριμπ.), Ρογκαβόπουλος 4, Γιαννόπουλος 5, Χάντερ 6, Εμπάκουε 4