Πρωταθλητής Ελλάδας 2018 ο Παναθηναϊκός 84-70 τον Ολυμπιακό

Τα σκήπτρα στην Stoiximan.gr Basket League διατήρησε ο Παναθηναϊκός Superfoods. Οι «πράσινοι» επικράτησαν στον πέμπτο και τελευταίο τελικό του Ολυμπιακού με 84-70 και έκαναν το 3-2 στη σειρά των τελικών, φτάνοντας στην κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κατέκτησε τον δεύτερο διαδοχικό του τίτλο και 17ο στα χρόνια του επαγγελματικού μπάσκετ. Είναι δε το 36ο ελληνικό πρωτάθλημα που κατακτά συνολικά.

Στο πέμπτο και τελευταίο παιχνίδι της σεζόν, οι γηπεδούχοι άλλαξαν την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο και είναι χαρακτηριστικό πως ενώ είχαν 31 πόντους στο πρώτο μέρος, σημείωσαν 53 στο δεύτερο. Σε αυτό βοήθησαν και οι επιδόσεις τους έξω από τα 6,75μ. καθώς από τα 0/7 του πρώτου μέρους τελείωσαν με 6/18. Ο Ολυμπιακός είχε πέντε παραπάνω ασίστ (10-15) όμως είχε ισάριθμα περισσότερα λάθη (13-18).

Παρότι ο Ολυμπιακός πήρε πρώτος κεφάλι στο σκορ με δύο καλάθια του Πρίντεζη, ο Παναθηναϊκός Superfoods  έτρεξε ένα σερί 10-0 και το πρώτο πεντάλεπτο τον βρήκε να προηγείται με 10-4. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι είδαν τον Αντετοκούνμπο να φορτώνεται με τρία φάουλ, όσα και ο Μιλουτίνοφ στο πρώτο τρίλεπτο. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα δικό του σερί 9-0 με τον Πρίντεζη να κάνει το σκορ 10-13 στο 8′. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από μακρινή απόσταση όμως είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ με τον Σίνγκλετον να έχει επτά ήδη από την πρώτη περίοδο. Ο Γιώργος Μπόγρης με 2/2 βολές στο φινάλε της περιόδου έκανε το 14-15.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου Καλάθης και Τζέιμς έβαλαν και πάλι μπροστά σκορ τον Παναθηναϊκό Superfoods (18-15) όμως ο Ολυμπιακός στο 15′ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ (21-22). Ο Γκιστ με γκολ φάουλ έγραψε το 24-22 όμως ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους 8-1 προσπέρασε για πρώτη φορά με +5 (25-30) στο 18′. Στο επόμενο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν 6/8 ελεύθερες βολές και με σερί 6-0 πήραν και πάλι προβάδισμα στο σκορ (31-30) όπως ο Ολυμπιακός με ένα τρίποντο Ρόμπερτς και βολές του Μακ Λιν πήγε στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (31-35).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο εύστοχοι. Το τρίποντο του Πρίντεζη στο 21′ που έκανε το σκορ 34-38 ήταν το μοναδικό εντός παιδιάς καλάθι των φιλοξενούμενων για περίπου έξι λεπτά. Σε αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός Superfoods τρέχοντας ένα επιμέρους 8-1 ανακτώντας το προβάδισμα (42-39). Ο Παπαπέτρου μείωσε σε 46-45 όμως οι «πράσινοι» με ένα νέο επιμέρους σκορ 11-2 έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με τον Παππά να κάνει το 57-47. Το +10 διατηρήθηκε ως και το τέλος του δεκαλέπτου που βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με 60-50.

Ο Μακ Λιν μείωσε σε 60-52 στην πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου, όμως ο Παππάς με πέντε πόντους και ο Τζέιμς με άλλους τρεις έχτισαν ένα 8-0 για τον Παναθηναϊκό Superfoods που ξέφυγε με +16 (68-52) πριν συμπληρωθούν 32 αγωνιστικά λεπτά. Στο 36′ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της το +18 (78-60) στο 36′ με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 78-64 με ένα σερί 4-0 αλλά τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση τους και να συντηρούν το προβάδισμά τους. Το φινάλε βρήκε τον Παναθηναϊκό Superfoods να επικρατεί με 84-70 και να κατακτά το φετινό πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-35, 60-50, 84-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 9 (17 ριμπάουντ), Γκιστ 11, Λοτζέσκι 12 (1), Καλάθης 9 (1), Αντετοκούνμπο 4, Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 18 (1), Παππάς 13 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ, Μήτογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 13 (2), Παπανικολάου 6 (1), ΜακΛίν 16, Παπαπέτρου 2, Στρέλνιεκς 2, Ρόμπερτς 13 (2), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 5.