«Ψυχρολουσία» στο 93΄ΑΟΤ-Ολυμπιακός Βόλου 1-1

Η ομάδα του Α Ο Τρίκαλα δεν κατάφερε να κρατήσει το υπερ της σκορ στο ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου καθώς οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 93΄ και έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από τα Τρίκαλα  στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος σε ένα δυνατό παιχνίδι.

ΔΕΙΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ   ΕΔΩ

Με αρκετό κόσμο ο αγώνας παρά το γεγονός ότι είχε ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση. Αν και θα έπρεπε να είναι περισσότερος. Τα Τρίκαλα επέστρεψαν στο γήπεδό τους μετά από έξι μήνες. Ο αγωνιστικός χώρος ολοκαίνουργιος αλλά φαινόταν σε πολλά σημεία ότι δεν είχε στρώσει καλά ακόμη και η μπάλα αναπηδούσε αρκετές φορές.
Ένταση στα επίσημα στην αρχή του αγώνα ανάμεσα στον πρόεδρο του ΑΟΤ Ηλία Αϊβάζογλου και τον παράγοντα του Ολυμπιακού Βόλου Τσιμπανάκο και απειλήθηκε σύρραξη αλλά τα πνεύματα ηρέμησαν.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Σαφή η υπεροχή του Α Ο Τρίκαλα που πίεσαν από την αρχή και έκαναν φάσεις με τους φιλοξενούμενους να μην απειλούν ιδιαίτερα. Έτσι ο ΑΟΤ δικαίως έφτασε σε ένα γκολ στα πρώτα 45 λεπτά.

3΄ Ο Σανδραβέλης ατομική προσπάθεια από δεξιά, το σουτ η μπάλα έφυγε αρκετά μακρυά από την αντίπαλη εστία.
9΄ Ο Τσίπρας γύρισε στην περιοχή στον Πελάεθ αλλά ο Ισπανός δεν έκανε καλά το σουτ και η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς του Βόλου.
12΄ Νέα ευκαιρία τα Τρίκαλα. Ο Πελάεθ στην περιοχή έδωσε στον Τσίπρα αυτός το σουτ, η μπάλα κόντρα και κόρνερ.
15΄ Μακρινό σουτ του Ριζαογιάννη η μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Ολυμπιακού Βόλου.
20΄Σημαντική στιγμή ο ΑΟΤ. Ο Ντόσης το σουτ έξω από την περιοχή και ο Μακρυωνίτης πετάχθηκε και με υπερένταση έβγαλ την φάση.
24΄1-0. Ο Λώττας το φάουλ , στο δεύτερο δοκάρι ο Οικονομόπουλος κεφαλιά πάσα ,νέα κεφαλιά ο Πελάεθ, δοκάρι και μέσα και τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ. Έτσι καρποφόρησε η Τρικαλινή υπεροχή στον αγώνα.
26΄Σε καλή θέση ο Σταματής στην περιοχή η μπαλιά που του έγινε ήταν ψηλή και δεν κατάφερε να πάρει κεφαλιά.
31΄Πρώτη φάση για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Κουτσιανικούλης από αριστερά στην περιοχή το σουτ, ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε την μπάλα.

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Πιο ανοιχτό το δεύτερο ημίχρονο καθώς η ομάδα του Βόλου πήρε περισσότερα μέτρα στο γήπεδο στην προσπάθεια να ισοφαρίσει. Έτσι χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν σε ένα πολύ καλό παιχνίδι σε γενικές γραμμές. Πάντως η απόδοση του ΑΟΤ στην επανάληψη έπεσε αρκετά και δεν υπήρξε ο ρυθμός του πρώτου ημιχρόνου. Έτσι , πλήρωσαν στο τέλος του αγώνα και απώλεσαν δύο βαθμούς.

51΄ Επικίνδυνη σέντρα ο Γραικός, ο Ζαρόπουλος πέταξε την μπάλα κόρνερ.
52΄ Κόρνερ, κεφαλιά ο Βοσνακίδης εύκολα μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.
55΄ Σημαντική ευκαιρία τα Τρίκαλα με τον Σταματή που έφυγε από δεξιά, έκανε ατομική προσπάθεια το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
56΄ Σουτ ο Ντόσης πολύ έξω από την εστία έφυγε η μπάλα.
66΄ Η καλύτερη ευκαιρία του Ολυμπιακού Βόλου. Ο Μπουτζίκος σούταρε έξω από την περιοχή δυνατά η μπάλα βρήκε και το κεφάλι του Τσιάρα και έφυγε λίγο άουτ.
67΄Γύρισε ο Σταματής στην περιοχή έκανε το Σταματή απέκρουσε σωτήρια με διπλή προσπάθεια ο Μακρυωνίτης.

93΄1-1. Ο Κουτσιανικούλης το σουτ , ο Ζαρόπουλος απέκρουσε , η μπάλα στρώθηκε στον Γραικό ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε.

AOT (Αμανατίδης) : Ζαρόπουλος, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Ντόσης, Σανδραβέλης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Τσίπρας, Λώττας (60΄ Άλεξιτς), Πελάεθ (85΄Παπαγεωργίου), Σταματής (78΄Γρηγορόπουλος)

Ολυμπιακός Βόλου (Γράφας): Μακρυωνίτης, Γραικός, Βοσνακίδης, Μπουτζίκος, Φαζός (44΄λ.τρ. Παπαϊωάννου), Τσιάρας, Ράντι (46΄ Ντούνης), Στεφάνοβιτς (62΄ Ρόκας), Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης, Τσίτας

Διαιτητές: Νικόλαος Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)- Θεοχάρης Σκορδίλης (Κέρκυρας) -Μιχαήλ Κακαφώνης (Αχαϊας). Τέταρτος ο Χρήστος Αγγελούδης από τη Λάρισα.

Κίτρινες κάρτες: Σανδραβέλης (ΑΟΤ), Τεγούσης (ΑΟΤ), Μακρυωνίτης (Ολυμπιακός Βόλου)