Ρωσία -Σαουδική Αραβία 5-0/ Ιδανικό ξεκίνημα στο Μουντιάλ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Μουντιάλ 2018 στη Ρωσία.  Οι διοργανωτές Ρώσοι στην πρεμιέρα των αγώνων στο στάδιο Λουζνίκι της Μόσχας, συνέτριψαν  με 5-0 την Σαουδική Αραβία στο εναρκτήριο ματς για τον Α όμιλο. Τον αγώνα παρακολούθησαν 80.000 φίλαθλοι και ο πρόεδρος της Ρωσίας Βλαντιμίρ Πούτιν ο οποίος κήρυξε την έναρξη του παγκοσμίου κυπέλλου.

Γκαζίνσκι (12’), Τσερίσεφ (43’, 90+1’), Τζιούμπα (71’) και Γκολόβιν (90+5’) τα γκολ, με τον τελευταίο να μοιράζει και δύο ασίστ.Ο Τσερίσεφ αντικατέστησε τον τραυματία Τζαγκόεφ και πέτυχε δύο όμορφα γκολ, ενώ ο Γκολόβιν έκλεψε τις εντυπώσεις με δύο ασίστ και εύστοχη απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, βάζοντας το… κερασάκι στην τούρτα.
Το άλλο ματς του ομίλου, Αίγυπτος-Ουρουγουάη την Παρασκευή 15/6 στις 15.00.

ΡΩΣΙΑ (Στάνισλαβ Τσερτσέσοβ): Ακινφέεβ, Φερνάντες, Κουτέποβ, Ιγκνασέβιτς, Ζιρκόβ, Γκασίνσκι, Ζόμπνιν, Σαμέντοβ (64′ Κουζιάεβ), Γκολόβιν, Τζαγκόεβ (24′ Τσερίσεβ), Σμολόβ (70′ Τζιούμπα)

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ (Χουάν Αντόνιο Πίζι): Αλ Μαϊούφ, Αλμπουραΐκ, Ομ. Χαουσαουί, Οσ. Χαουσαουί, Αλ Σαχρανί, Οταΐφ (64′ Οτάφ), Αλ Νταουσαρί, Αλ Φαράτζ, Αλ Τζασάμ, Αλ Σεχρί (73′ Αλ Καϊμπρί), Αλ Σαχλαουί (84′ Ασίρι)