Σπουδαία νίκη ο Α Σ Μετέωρα-Τρίποντο και ο Διγενής

Σε ματς πάρα πολύ κρίσιμο, ο Α Σ Μετέωρα κατάφερε και επικράτησε της Αταλάντης με σκορ 2-1 στην προσπάθεια για την παραμονή στην Γ Εθνική. Τα γκολ σημείωσαν οι Ιωάννου στο 24΄ και Τσιαντούλας στο 44΄, ενώ μείωσαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τσακανίκα στο 70΄.

Μετέωρα (Μανούρας): Καρατζάς, Μπέτσας, Δάσσιος, Κατσαντώνης, Ρόμπος, Παπαευθυμίου, Νικλητσιώτης (63′ Φωτίκας), Πολυζόπουλος (71′ Γρηγορίου), Ιωάννου, Τσιαντούλας (81′ Χριστοδουλόπουλος), Λουκάς (89′ Σαμούτης).

Αταλάντη: Καπετάνος, Μαυρόπουλος, Μαλισόβας, Ζυγογιάννης, Πάππος (67′ Σακκάς), Κουτσούμπας, Κ. Μαλισόβας, Δουβάρας, Δήμος (46′ Σάλιας), Χαϊκάλης (12′ λόγω τρ. Λαμπρόπουλος).

 

Νίκη όπως αναμενόταν σημείωσε και ο Διγενής Νεοχωρίου επί της ουραγού και αδύναμης Ποταμιάς Ευρυτανίας με σκορ 4-1.

Ο 17χρονος Κοντογεώργος σκόραρε και πάλι στο 14΄ για το 1-0, ο Θέμης Αλεξίου το 2-0 στο 42΄, ο Δημήτρης Αλεξίου το 3-0 στο 50΄, μείωσε η Ποταμιά με τον Φαρμάκη στο 52΄ για να κάνει το τελικό 4-1 ο Διβανές στο 70΄. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Δημήτρης Αλεξίου για τον Διγενή.

Διγενής : Ράπτης, Μανώλης, Σταμέκος, Γούτσιος, Τσιγαρίδας, Τεντολούρης Δ.(75΄ Τσιούφης), Τεντολούρης Α.(65΄ Χριστοδούλου), Γκαντιάς, Διβανές, Αλεξίου Θ.(46΄ Λαγκαδινός), Κοντογεώργος(46΄ Αλεξίου Δ.)

Ποταμιά : Ανδρούτσος, Ξαγάρας(75΄ Μαντζιούτας), Παρασκευόπουλος(65΄ Γιαννακόπουλος),, Ζαραβέλης, Φαρμάκης, Κατσαρής, Μπόνιας(60΄ Σαπούνης), Λέρης, Χρυσικός, Γενιτσαρόπουλος, Σταμούλης

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Μετέωρα-Αταλάντη 2-1
Νεοχώρι-Ποταμιά 4-1
Αγριά-Σέλλανα 3-1
Ηρακλής Λαρ.-Πιερικός 0-0
Καρίτσα-Στεφανοβίκειο 0-1
Παλαμάς-Δίας Δίου 1-0
Τσαριτσάνη-Αλμυρός 0-1

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΠΙΕΡΙΚΟΣ 30-3 38
2 ΘΗΣΕΑΣ ΑΓΡΙΑΣ 30-20 28
3 ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 20-17 27
4 Α Ε ΚΑΡΙΤΣΑΣ 25-12 25
5 ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΛΑΜΑ 19-14 25
6 Α Ο ΣΕΛΛΑΝΩΝ 19-16 24
7 ΑΤΑΛΑΝΤΗ 16-24 19
8 ΔΙΓΕΝΗΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 27-24 18
9 ΑΛΜΥΡΟΣ 13-17 18
10 ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗ 13-17 17
11 Α Σ ΜΕΤΕΩΡΑ 17-17 17
12 ΣΤΕΦΑΝΟΒΙΚΕΙΟ 12-17 17
13 ΔΙΑΣ ΔΙΟΥ 14-26 16
14 Α Ο ΠΟΤΑΜΙΑΣ 7-38 2
Οι ομάδες από την 9η θέση και κάτω υποβιβάζονται

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(19/1, 15.00)

Καρίτσα-Μετέωρα
Στεφανοβίκειο-Παλαμάς
Δίας Δίου-Τσαριτσάνη
Αλμυρός-Πιερικός
Αταλάντη-Νεοχώρι
Ποταμιά-Αγριά
Σέλλανα-Ηρακλής Λαρ.