Σπουδαία νίκη του Προμηθέα 78-69 την Βίρτους Μπολόνια

Μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ευρωπαϊκή παρουσία του σημείωσε ο Προμηθέας που επικράτησε στην Πάτρα, μπροστά σε 4χιλ. κόσμο, της Βίρτους Μπολόνια με 78-69 για την τέταρτη αγωνιστική του EuroCup. Πλέον οι Πατρινοί μοιράζονται την πρώτη θέση του α’ ομίλου με την ισχυρή ιταλική ομάδα.

Η Βίρτους φαντάζει ως ένα από τα φαβορί της διοργάνωσης με μονάδες που έχουν μεγάλη εμπειρία στην Ευρωλίγκα αλλά και στα κορυφαία πρωταθλήματα. Παρόλα αυτά ο Προμηθέας, που παρατάχθηκε δίχως τον τραυματία Οκτάβιους Έλις, έφτασε στην επικράτηση έχοντας σωστές αντιδράσεις όταν οι Ιταλοί ανέτρεψαν το σκορ αλλά και στο τελευταία τρίλεπτο.

Ο Προμηθέας μπήκε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με τον Λίποβι αιχμή στην επίθεση προηγήθηκε με 20-8 πριν συμπληρωθούν επτά αγωνιστικά λεπτά, ενώ ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο έχοντας διψήφιο προβάδισμα (24-14).

Η ιταλική ομάδα αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο κατεβάζοντας τη διαφορά ενώ στο 18′ με τρίποντο του Γουίμς ισοφάρισε ενώ με καλάθι του Μπάλντι Ρόσι προσπέρασε για πρώτη φορά με 38-36 που ήταν και το σκορ στο φινάλε το πρώτου μέρους.

Στο 23′ η Βίρτους προηγήθηκε με 44-39 με καλάθι του Γκέινς με τον Προμηθέα ωστόσο να επιστρέφει και να μειώνει σε 44-45 με βολή του Μπαμπ. με δύο βολές του Κασελάκη, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (50-49) με τη Βίρτους ωστόσο να ολοκληρώνει την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 54-53.

Στο 33′ ο Τεόντοσιτς έβαλε μπροστά τη Βίρτους με 58-57 όμως ο Προμηθέας με πέντε πόντους του Χολ προσπέρασε με 65-60 στο 35′  ενώ με νέο τρίποντο ο Αμερικανός έκανε το 68-62 στο 37′. Ο Χάντερ μείωσε σε 68-64 για να ακολουθήσει ένα 10-1 της ελληνικής ομάδας με τον Αγραβάνη να κάνει με εύστοχο τρίποντο το 78-65 στα 36» για το τέλος. Χάντερ και Μάρκοβιτς μείωσαν τη διαφορά αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε με τον Προμηθέα να επικρατεί με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 36-38, 53-54, 78-69

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Χολ 16 (2), Μπαμπ 11 (2), Λίποβι 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 11 (1), Κατσίβελης 6 (1), Φίλερ 7 (1), Μπόγρης 4.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Γκέινς 6, Παγιόλα 2, Μπάλντι Ρόσι 2, Μάρκοβιτς 11 (2), Ρίτσι 2, Χάντερ 14, Γουίμς 11 (1), Τεόντοσιτς 17 (1), Γκέιμπλ 4.