Σπουδαίο διπλό με ανατροπή τα Τρίκαλα BC Aries 80-72 στη Λευκάδα

Μεγάλη νίκη, η πρώτη εκτός έδρας για την ομάδα μπάσκετ των Τρικάλων σε ένα ματς μεταξύ των ουραγών της βαθμολογίας. Νίκη ελπίδας για τη συνέχεια και νίκη η οποία αναπτερώνει σε μέγιστο βαθμό τις πιθανότητες της ομάδας για την παραμονή, όπως και νίκη ψυχολογίας.

Στην πρώτη περίοδο τα Τρίκαλα μπήκαν καλά στο παρκέ και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους διαφορά.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι γηπεδούχοι με ένα 8-3 πήγαν στο 22-21 για να αντιδράσουν τα Τρίκαλα με τρίποντο του Τσαγκαράκη και να προηγηθούν πάλι στο σκορ. Ένα επιμέρους 12-6 είχε η ομάδα της Λευκάδας στο 5΄και 22΄΄ πριν το ημίχρονο και ο τεχνικός των Τρικάλων Γιάννης Καστρίτης πήρε τάϊμ άουτ. Ο Τσαγκαράκης ήταν και πάλι ο βασικός σκόρερ για τα Τρίκαλα τα οποία και κράταγε στο ματς το οποίο πήγαινε πόντο πόντο.
Στα 3΄πριν το ημίχρονο το σκορ στο 33-32 και λίγο αργότερα έγινε το 35-32 και 35-34 με τον Τσαγκαράκη να έχει βάλει 14 πόντους για τα Τρίκαλα στο διάστημα αυτό. Ο Μπιρούτα πήρε ριμπάουντ, έβαλε και καλάθι και μείωσε στο 36-34 ενώ ο Ταπούτος με τρίποντο έγραψε το 39-34 για τους γηπεδούχους στο 1΄27΄΄ πριν την λήξει του ημιχρόνου. Τάϊμ άουτ και πάλι πήρε ο Καστρίτης καθώς οι των Τρικάλων δεν μπόρεσαν να μαρκάρουν σωστά τον Ταπούρτο που μέτραγε 15 πόντους μέχρι εκείνο το διάστημα στο ματς. Ο Λίποβι έκανε το 39-36 μειώνοντας και πάλι για την ομάδα των Τρικάλων . Πάλι ο Λίποβι μείωσε σε 39-38 και με αυτό το σκορ έκλεισε το ημίχρονο καθώς η Δόξα Λευκάδας κέρδισε την δεύτερη περίοδο με 25-20 επιμέρους σκορ.
Ο Ταπούτος με 15 πόντους και ο Τσαγκαράκης με 14 οι πρώτοι σκόρερς των ομάδων στο πρώτο μέρος, στα ριμπάουντ ο Μπασάμπε για τη Δόξα μάζεψε 7 και ο Μπιρούτα των Τρικάλων 4 ενώ στις ασίστ του ημιχρόνου από 3 ο Δεμερτζής και ο Κάφεϊ για τα Τρίκαλα.

Το δεύτερο ημίχρονο και η τρίτη περίοδος, άρχισαν με καλάθι από πλευράς γηπεδούχων και 41-38 σκορ και λίγο μετά τον Ταπούτο να ανεβάζει σε 44-38. Άστοχοι οι Κάφεϊ και Μπιρούτα το πρώτο καλάθι της τρίτης περιόδου για τα Τρίκαλα ο Μπάρλοου για το 44-40. Η Λευκάδα το πήγε σε 47-40 με Τσαλδάρη και Σκοτ και μετά με τρίποντο του πρώην των Τρικάλων Ρόμπινσον στο +10 και 51-40 την μεγαλύτερη διαφορά μέχρι τότε στο παιχνίδι.
Στα 3΄και 21΄΄ πριν το τέλος της περιόδου, ο Λίποβι το μείωσε σε 55-48 το σκορ και τάϊμ άουτ για την Δόξα Λευκάδας.
Τα Τρίκαλα ξαναμπήκαν στο ματς με τον Μπάρλοου να κάνει το 58-51 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν αμέσως για το 60-51. Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 21-13 υπερ της Δόξας Λευκάδας με τα Τρίκαλα να είναι άσχημα σε αυτό το διάστημα και η Λευκάδα να ξεφεύγει στο σκορ.
Το πρώτο καλάθι της 4ης περιόδου για τα Τρίκαλα και 60-54 με τον Λίποβι να σκοράρει τέσσερις πόντους σερί και νέα μείωση σε 60-56. Και τα Τρίκαλα μετά από καιρό και πάλι μπροστά στο σκορ με Κάφεϊ για το 60-61.
Κάνοντας ένα σερί 10-0 η Τρικαλινή ομάδα στην αρχή της τελευταίας περιόδου.
Το ματς έγινε θρίλερ με το σκορ να διακυμαίνονται σε 64-66, 64-69 και 64-72 3΄και 56΄ πριν το τέλος, για την ομάδα των Τρικάλων να ξεφεύγει με +8 και καλάθια από Λίποβι, Κάφεϊ.
Στο +10 μετά για το 65-75 και 24-5 σκορ για τα Τρίκαλα σε αυτό το διάστημα όπου έγινε μεγάλη ανατροπή.
Μείωσαν σε 69-75 οι γηπεδούχοι , 2΄και 13΄΄ πριν το τέλος. Ακολούθησε 1 στις 2 βολές για Κάφεϊ και 69-76 για τα Τρίκαλα και 69-78 με τον Τσαγκαράκη. Τα Τρίκαλα δεν το έχαναν αυτό το ματς και το κέρδισαν με 80-72 μια πολύ μεγάλη νίκη η πρώτη εκτός έδρας αλλά πολύ σημαντική απέναντι σε μια ομάδα με ίδιο στόχο.
Εκπληκτικός ο Λίποβι με 25 πόντους και Κάφεϊ, Τσαγκαράκης από 14.

Tα Τρίκαλα είχαν 43 ριμπάουντ έναντι μόλις 22 της Δόξας, είχαν 21 στα 40 εύστοχα δίποντα, 10 στα 24 τρίποντα, 8 στις 19 βολές, 10 ασίστ, 1 κόψιμο, 1 τάπα, κέρδισαν 24 φάουλ και έκαναν 26 φάουλ. Είχαν επίσης 3 κλεψίματα και 11 λάθη.

Ο  Λίποβι είχε 5 στα 9 δίποντα, 4 στα 8 τρίποντα και 3 στις 3 βολές. Πήρε  6 ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ και οδήγησε  την ομάδα στην μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-18, 39-38, 60-51, 72-80

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): ΣΚοτ 9(1), Μπασάμπε 11, Ντόμπλας 12, Ρόμπινσον 16(4), Τσαλδάρης 3(1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 2, Ταπούτος 16(4), Ψαθάς 1, Αμποτ 2
ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 14(1), Μπιρούτα 9(1), Τσαγκαράκης 14(3), Μπάρλοου 10(1), Χάουτον 7, Λίποβι 25(4), Πουλιανίτης, Καλλές, Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης