Στα πέναλτι σταμάτησε το όνειρο της Ελλάδας στο Μουντιάλ-Άξιζε την πρόκριση

Τα έδωσε όλα η Εθνική στον αγώνα με την Κόστα Ρίκα να πάρει την πρόκριση στους 8 του παγκοσμίου κυπέλλου , το ματς όμως πήγε στα πέναλτι και εκεί ατύχησε και έτσι ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία στο παγκόσμιο κύπελλο της Βραζιλίας.

Η Ελληνική ομάδα άξιζε την πρόκριση καθώς ήταν καλύτερη της Κόστα Ρίκα , έχασε μεγάλες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και στην κανονική διάρκεια και στην παράταση αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες της ομάδας οι οποίοι για άλλη μια φορά μας έκαναν υπερήφανους σε μια πολύ μεγάλη διοργάνωση.

Η Ελλάδα έπαιξε το καλύτερό της ματς σε αυτό το Μουντιάλ αλλά η τύχη δεν της χαμογέλασε. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος στο 52΄έγινε το 1-0.  Και εκεί που η Ελλάδα είχε καλά πατήματα, ήρθε η πρώτη επίθεση στο Β΄ημίχρονο της Κόστα Ρίκα και αιφνιδίασε με πλασέ χλιαρό στην κίνηση του Ρουϊς το οποίο σάστισε και τον Καρνέζη με την μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία.

Η Εθνική πίεσε μετά την αποβολή του Ντουάρτε από το 66΄ και τα κατάφερε στο 91΄ όπου ήρθε  το 1-1.   Ο Γκέκας έκανε το γυριστό, ο Νάβας απέκρουσε και ο Παπασταθόπουλος με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο 93΄ ο Μήτρογλου παραλίγο να κάνει μεγάλη ανατροπή με κεφαλιά ανάγκασε τον Νάβας σε εκτίναξη και κόρνερ. Στο 101΄πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Κατσουράνη η Εθνική πλασέ από κοντά η μπάλα κόντρα και κόρνερ.Στο 113΄μεγάλη ευκαιρία με τον Χριστοδουλόπουλο να σουτάρει και το Νάβας να διώχνει.

Τεράστια ευκαιρία ο Μήτρογλου στο 120΄ να δώσει τη νίκη μετά από κεφαλιά του Γκέκα πλάσαρε πάνω στο Νάβας.