Στο 95΄η Πορταγαλία 2-2 με ΗΠΑ

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων η Πορτογαλία κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τις ΗΠΑ. Ο Βαρέλα ισοφάρισε για τους Πορτογάλους και διατήρησαν ελπίδες πρόκρισης.
Από την άλλη οι Αμερικανοί με νίκη εξασφάλιζαν την πρόκριση αλλά είναι πολύ κοντά. Μια ισοπαλία στο ΗΠΑ-Γερμανία θα βάλει και τις δύο ομάδες στον επόμενο γύρο. Θα δείξει.
Ένα ακόμη καλό ματς ήταν αυτό από τα πολλά τα οποία μας έχει επιφυλάξει αυτό το παγκόσμιο κύπελλο.
Στο 5΄ο Νάνι το 0-1 για την Πορτογαλία, οι ΗΠΑ έκαναν ανατροπή και 2-1 με τους Τζόουνς στο 64΄και Ντέμπσεϊ στο 81΄ και ο Βαρέλα το 2-2 στο 95΄.
ΗΠΑ: Χάουαρντ, Φάμπιαν Τζόνσον, Κάμερον, Μπέσλερ, Μπίσλεϊ, Μπέκερμαν, Τζερμέιν Τζόουνς, Μπράντλεϊ, Μπεντόγια (72′ Γέντλιν), Ζούζι (91′ Ομάρ Γκονσάλες), Ντέμπσεϊ (87′ Βοντολόβσκι).
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ: Μπέτο, Ζοάο Περέιρα, Ρικάρντο Κόστα, Μπρούνο Άλβες, Αντρέ Αλμέιδα (46′ Ουίλιαμ Καρβάλιο), Μιγκέλ Βελόζο, Ζοάο Μοουτίνιο, Ραούλ Μεϊρέλες (68′ Βαρέλα), Νανί, Κριστιάνο Ρονάλντο, Έλντερ Ποστίγκα (16′ Έντερ).