Στο φάϊναλ φορ της Ευρωλίγκα ο Ολυμπιακός Video

O Oλυμπιακός κέρδισε στο πέμπτο ματς της σειράς την Αναντολού Εφές με 87-78 και θα είναι στο φάϊναλ φορ της Κωνσταντινούπολης, όπου εκεί θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ στον έναν ημιτελικό.

Πρόκειται για την 10η συμμετοχή του Ολυμπιακού σε τελική φάση Ευρωλίγκα.

Στην πρώτη περίοδο ο Βασίλης Σπανούλης ήταν ασταμάτητος (13 πόντοι και 2 ασίστ στην πρώτη περίοδο) και οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με 12-5 και 14-7 στο πρώτο πεντάλεπτο. Όταν ο αρχηγός τους αποσύρθηκε στον πάγκο για «ανάσες», όμως, οι «ερυθρόλευκοι» χαλάρωσαν αμυντικά, έχασαν τον επιθετικό ρυθμό τους και η τουρκική ομάδα πήρε τα «ηνία» του ματς και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη στο σκορ (41-37).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο αποφασισμένος να τα δώσει όλα στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Από την άμυνα βρήκε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ρυθμό στην επίθεση.

Με σερί 9-0, στο οποίο σημαντικό ρόλο έπαιξαν οι Κεμ Μπιρτς, Κώστας Παπανικολάου, προσπέρασε με 46-41 στο 23’ και διατήρησε τον έλεγχο έως το τέλος, γιατί συνέχισε να παίζει δυνατή άμυνα και διότι βρήκε επιθετικές λύσεις και από άλλους παίκτες, πλην Σπανούλη: ΟΙ Ιωάννης Παπαπέτρου σκόραρε 8 καθοριστικούς πόντους με δύο τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, και ο Γιώργος Πρίντεζης «σφράγισε» την πρόκριση με τρίποντο (83-74), 1’ και 44’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-41, 63-58, 87-78.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (1), Μπιρτς 9 (11 ριμπ.), Γιανγκ 3, Παπαπέτρου 8 (2), Σπανούλης 22 (2 τρίπ., 6 ασ.), Ουότερς, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 8, Πρίντεζης 14 (1), Παπανικολάου 8 (5 ριμπ.), Μάντζαρης 4.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 10 (2), Χάνεϊκατ 10 (2 τρίπ., 10 ριμπ.), Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 11 (1), Γκρέιντζερ 10, Ερτέλ 10 (4/10 δίπ., 0/3 τρίπ., 6 ασ.), Πολ 9 (3), Ντάνστον 4, Κερκ 4 (7 ριμπ.).