Στον τελικό Κ16 η Ακαδημία1 νίκησε στα πέναλτι 5-3 την Δήμητρα (2-2 κ.α.)

Μετά από ένα ματς που τα είχε όλα στο γήπεδο του Πύργου με τέσσερα γκολ, ευκαιρίες , δοκάρια και διαδικασία των πέναλτι, η Ακαδημία1 έκανε σπουδαία νίκη-πρόκριση με 5-3 στα πέναλτι και θα είναι στον φετινό τελικό του πρωταθλήματος Κ16. Μετά από 11 χρόνια η Ακαδημία1 θα ξαναπαίξει σε τελικό παιδικού πρωταθλήματος.

ΔΕΙΤΕ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ  ΕΔΩ

Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε στο 2-2 με την Ακαδημία1 να προηγείται 2-0 και να κρατά τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων εκεί όπου η Δήμητρα ισοφάρισε σε 2-2 και αφού λίγα λεπτά νωρίτερα προς το τέλος του αγώνα είχε μειώσει σε 2-1. Τελικά και στην ρουλέτα των πέναλτι, η Ακαδημία1 σκόραρε όλα τα χτυπήματα από τα 11 βήματα, η Δήμητρα αστόχησε σε ένα και έτσι τα παιδιά της Ακαδημίας1 πανηγύρισαν έξαλλα την πρόκρισή τους στον τελικό εκεί όπου θα διεκδικήσουν τον τίτλο του πρωταθλήματος κόντρα στο νικητή του ζευγαριού Πύργος-Αμπελάκια  αγώνας που θα γίνει το πρωϊ του Σαββάτου 4/5 στην Μπαλκούρα.

Η Δήμητρα είχε την πρωτοβουλία και την κατοχή της μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ενώ η Ακαδημία1 πρόσεξε περισσότερο ανασταλτικά και με αντεπιθέσεις ευτύχησε να βάλει δύο γκολ ενώ έχασε και μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ, την ώρα που η Δήμητρα έχανε πάρα πολλές ευκαιρίες και είχε και τρία δοκάρια καθώς οι παίκτες της   δεν είχαν καλές τελικές προσπάθειες  ενώ και ο τερματοφύλακας της Ακαδημίας1 ήταν από τους κορυφαίους του αγώνα καθώς είχε σωτήριες επεμβάσεις.

Ο  Παναγιώτου στο 28′ το 0-1, ο  Κατράνας στο 49′ το 0-2, ο Κατόπης μείωσε σε 1-2 στο 77΄ και στο 83΄πάλι ο Κατόπης το 2-2, ήταν οι σκόρερ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού.