Στον τελικό του Κυπέλλου Μπάσκετ ο ΠΑΟΚ μετά από 20 χρόνια

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια και τον τελευταίο τίτλο του, με νίκη στην Χαλκίδα επί της Κύμης (72-61) στον πρώτο ημιτελικό, τον οποίο έλεγξε σχεδόν απόλυτα.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έλεγξε τον ρυθμό της αναμέτρησης από την εξαιρετική άμυνα του και είναι χαρακτηριστικό ότι ανάγκασε τους γηπεδούχους να κάνουν 19 λάθη (έναντι 13 δικών του). Επίσης, ο ΠΑΟΚ πήρε 3 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ (7-4), ενώ επιθετικά ήταν πολύ πιο εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (10/26 τρίποντα έναντι 6/25).

Από τους νικητές καλύτερος ήταν ο Μιλένκο Τέπιτς, ο οποίος σκόραρε 11 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ, ενώ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Αντώνης Κόνιαρης, Ουίλιαμ Χάτσερ, οι οποίοι πέτυχαν από 13 πόντους. Από την ομάδα της Εύβοιας, που έφτασε για πρώτη φορά στην ιστορία της στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου, προσπάθησαν περισσότερο οι Τζεκουάν Λιούις (17 πόντοι και 5 ασίστ), Σκοτ Σαγκς (18 πόντοι και 5 ριμπάουντ).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον ημιτελικό με ενέργεια και αποτελεσματικότητα στην άμυνα και καλές συνεργασίες στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με διαφορά 17 πόντων (25-8) μόλις στο 9’. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην δεύτερη περίοδο παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να αντιδράσουν και ξέφυγε στο 12’ με 18 (32-14) και με 16 (37-21) πέντε λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον ΠΑΟΚ στο +14 (44-30).

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους και με σερί 5-0, η Κύμη μείωσε σε 44-35, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» αντέδρασε άμεσα και ανέβασε την διαφορά στους 15 (58-43) στο 28’. Η ομάδα της Εύβοιας ανέβασε την πίεση στην άμυνα της, μείωσε σταδιακά την διαφορά και πλησίασε στους 7 (60-53) στο 35’ και μετά την πρώτη διακοπή του αγώνα λόγω πτώσης της τάσης του ηλεκτρικού ρεύματος.

Σε εκείνο το σημείο, όμως, σημειώθηκε δεύτερη διακοπή και στην επαναφορά η Κύμη έκανε λάθος. Ο Χάτσερ έδωσε «ανάσα» στον ΠΑΟΚ (62-53) στο 36’ και δύο λεπτά αργότερα ο Αντώνης Κόνιαρης με σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα (68-56) «σφράγισε» τη νίκη πρόκριση του «Δικέφαλου του Βορρά».

Tα δεκάλεπτα: 13-28, 30-44, 46-58, 61-72.

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 3, Σαγκς 18 (2), Λιούις 17 (2), Τουτζιαράκης 2, Ουάσινγκτον 3 (8 ριμπάουντ), Καρινιάουσκας 8, Πουλιανίτης, Γουίλιαμς 5 (1), Μαραγκός 5 (1), Μητσιμπόνας.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 5 (1), Τζέφερσον 10, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 13 (3), Τέπιτς 11 (1 τριπ., 9 ριμπ., 4 α.), Μαργαρίτης 7 (1), Ζάρας 4, Χάτσερ 13 (2 τρίποντα, 4 κλεψίματα, 5 λάθη), Γκάρετ 3, Γκος 6 (2).