Στους τελικούς των πλέι οφ ο Ολυμπιακός 89-56 τον Προμηθέα

Το 3-0 στις νίκες έκανε και ο Ολυμπιακός κατά του Προμηθέα αυτή την φορά στην Πάτρα και μάλιστα εύκολα και με διαφορά και σκορ 89-56. Έτσι και η ομάδα του Ολυμπιακού για άλλη μια σεζόν θα είναι στους τελικούς των πλέι οφ και κόντρα στον Παναθηναϊκό θα διεκδικήσει τον τίτλο.

Αντίστοιχα ο Προμηθέας, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, θα διεκδικήσει την τρίτη θέση στη σειρά των αγώνων με τον ΠΑΟΚ, που κάνει πρεμιέρα το ερχόμενο Σάββατο (2/6).

Οι Πειραιώτες τελείωσαν το παιχνίδι με 47% (32-67) εντός παιδιάς τη στιγμή που ο Προμηθέας είχε 27% (17/62). Οι δύο ομάδες είχαν ουσιαστικά ίδια ριμπάουντ (42-43) όμως ο Ολυμπιακός τελείωσε με 12 περισσότερες ασίστ (8-20) ενώ είχαν και 9 μπλοκς (έναντι 1 των Πατρινών).

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και είναι χαρακτηριστικό πως με εξαίρεση το 7-7 στο 3ο λεπτό είχε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Ένα επιμέρους σκορ 10-1 των «ερυθρόλευκων» τους έφερε στο 6′ στο +9 (8-17) ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Παπανικολάου με εύστοχο τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (9-20).

Το φινάλε του πρώτο δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 16-24 όμως και πάλι οι «ερυθρόλευκοι» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά φτάνοντας στο +15 (21-36) τριάμισι λεπτά μετά από την έναρξη της δεύτερης περιόδου. τρία λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους ο Στρέλνιεκς με 3/3 βολές έκανε το σκορ 25-42 με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει στο +17. Ο Προμηθέας ωστόσο έτρεξε ένα επιμέρους 8-2 μειώνοντας στο ημίχρονο σε 33-44.

Ο Λίποβι με εύστοχο τρίποντο μείωσε σε 36-44 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους όμως στο επόμενο εξάλεπτο ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σκορ 4-16 ανέβασε το προβάδισμά του στο +20 (40-60). Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους Πατρινούς για περισσότερο από πέντε λεπτά δίχως σκορ με αποτέλεσμα στο 35′ να προσπεράσουν με 46-75 ενώ 1’41» πριν από το τέλος ο Μάντζαρης με εύστοχο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +30 (54-84). Το +33 από το τελικό 56-89 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ.

Δεκάλεπτα: 16-24, 33-44, 46-62, 56-89.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκίκας 2 (1/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Φαγιέ 5 (1/6 σουτ, 9 ριμπάουντ), Σαλούστρος 12 (2), Πράδερ 10 (4/14 σουτ), Έλις 4 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 6, Τουντζιαράκης 5, Σκούφης, Γερομιχαλός 2, Δημάκος 6, Χολ 4 (1/6 σουτ), Μαντζούκας.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 3 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 7 (2), Ρόμπερτς 9 (1), Μπόγρης 3, Ουίλτζερ 14 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), ΜακΛιν 8, Παπαπέτρου, Μιλουτίνοβ 6, Στρέλνιεκς 22 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 3/3 βολές), Πρίντεζης 6 (2/9 σουτ, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ).