Στους τελικούς των πλέι οφ ο Παναθηναϊκός 88-72 τον ΠΑΟΚ

Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Καλάθη που έκανε ρεκόρ καριέρας με 27 πόντους ( 5/7 δίποντα, 5 στα 9 τρίποντα, 2/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 1 κλέψιμο ) κέρδισε για τρίτη φορά τον ΠΑΟΚ , αυτή την φορά στην Πυλαία με 88-72 και θα είναι για άλλη μια σεζόν στους τελικούς των πλέϊ οφ διεκδικώντας τον τίτλο.

Οι «πράσινοι» πλην Καλάθη (που πέτυχε τους πρώτους 10 πόντους της ομάδας του στον αγώνα), μπήκαν νωθροί στην αναμέτρηση και ο ΠΑΟΚ με εξαιρετική άμυνα μέσα στην ρακέτα προηγήθηκε με 20-11 λίγο πριν την λήξη της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods αντέδρασε και με έξι πόντους του Γκιστ μείωσε σε 27-25 στο 15’, ενώ με τρίποντο του Νίκου Παππά ισοφάρισε σε 32-32 δύο λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, με πέντε πόντους με ένα τρίποντο του Φιλ Γκος και κάρφωμα του Βαγγέλη Μαργαρίτη, τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +6 (43-37).

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» μπήκαν με διάθεση να παίξουν επιθετική άμυνα και με πρωταγωνιστές και στις δύο πλευρές του γηπέδου τους Καλάθη, Γκιστ και Θανάση Αντατεκούνμπο προσπέρασαν με 45-44 στο 24’. Ο Παναθηναϊκός Superfoods δέχθηκε μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο και με τρία σερί σουτ έξω από τα 6,75 μέτρα των Κρις Σίνγκλετον, Καλάθη και Νίκυ Παππά ξέφυγε με 56-48 στο 28’.

Ο ΠΑΟΚ με δύο σερί τρίποντα των Δημήτρη Κατσίβελη, Γκος μείωσε στους τέσσερις (65-61) δύο λεπτά μετά την έναρξη του τελευταίου δεκάλεπτου, αλλά στην συνέχεια οι «πράσινοι» κυριάρχησαν και με τους Παππά, Ματ Λοτζέσκι να πετυχαίνουν από δύο τρίποντα και τον Νικ Καλάθη, ένα, ανέβασαν την διαφορά μέχρι τους 18 (86-68 στο 39’). Ο «Δικέφαλος του Βορρά» στην συνέχεια της αγωνιστικής χρονιάς θα διεκδικήσει στην τρίτη θέση της τελικής βαθμολογίας του πρωταθλήματος στις αναμετρήσεις των πλέι οφ για τις θέσεις 3-4.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 43-37, 53-59, 72-88.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Κρουμπάλι 6 , Κόνιαρης , Μαργαρίτης 6, Γκος 15 (3), Τζόουνς 9 (1), Πέτεγουεϊ 3 , Χρυσικόπουλος, Καρράς 2, Ζάρας 8 (2), Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 9 (1), Τζάκσον 14 .

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6 (1), Τζέιμς  , Βουγιούκας, Λοτζέσκι 8 (2), Καλάθης 27 (  5  ), Ρίβερς, Παππάς 13 (4 ), Γκσιτ 11 , Λεκαβίτσιους 12 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 11 (2 ), Μήτογλου.