Τα πρώτα γκολ της Καβάλας στο 2-2 με Ολυμπιακό Β΄

Η ομάδα της Καβάλας μετά τον πρώτο πόντο που κατέκτησε κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας (0-0) την περασμένη αγωνιστική και ενισχυμένη πλέον με πάνω από 24 επαγγελματίες παίκτες, σημείωσε και τα πρώτα της γκολ στο φετινό πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ 2 μετά από 9 αγώνες που έδωσε μέχρι τώρα. Αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό Β΄ στο γήπεδο Ρέντη.
Η Καβάλα είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΑΟΤ την ερχόμενη Τετάρτη 19/1.
Ο Ολυμπιακός Β΄προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο. Στο 5′ ο Κωστή άνοιξε το σκορ και στο 39′ ο Ξενιτίδης διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους. Ο Μπα στο 47′ είχε χαμένο πέναλτι (υπέπεσε στην παράβαση ο Αρμάλας), με τον Κυρίτση να βγαίνει νικητής από την άσπρη βούλα. Η Καβάλα δεν το έβαλε κάτω και έφερε το ματς στα ίσα μέσα σε δύο λεπτά (56′, 58′) με γκολ που σημείωσε ο Σταμένκοβιτς.
Για 7ο διαδοχικό ματς ο Ολυμπιακός Β έμεινε μακριά από τις νίκες, ενώ η Καβάλα μείωσε τη διαφορά της από τον 16ο Απόλλωνα Λάρισας στους δύο πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ Β΄ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Τζολάκης, Αποστολόπουλος, Χριστοφιλόπουλος (69′ Μαυρουδής), Κεραμίδας, Νίκολιτς, Μαρίνος (46′ Μπα), Ντόι, Ξενιτίδης, Κωστή, Πινακάς (46′ Λιάτσος), Βοΐλης.

ΑΟ ΚΑΒΑΛΑ (Αλεξάντερ Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Σπάσιτς, Πανουργιάς (46′ Μουσίγια), Αρμάλας, Σαμπανίδης (46′ Μπελεβώνης), Θωμαΐδης, Στίκας, Γροσδάνης (79′ Οκάν), Έμπερτ (79′ Κοέν), Σταμένκοβιτς.