Τραγικές επιλογές Κόστιτς έφεραν ήττα 3-1 και εφιαλτική εικόνα στο Α μέρος

Εφιαλτικό πρώτο ημίχρονο για την ομάδα των Τρικάλων στην Φιλιππούπολη έχανε με 3-0 στα πρώτα 24΄. Η ευθύνη βαραίνει πρώτα και κύρια τον προπονητή Κόστιτς ο οποίος με την επιλογή του να βάλει δεκάρι τον Γκουγκούδη που στα προηγούμενα έπαιζε και δεν έπαιζε και δεν είναι και η θέση του, παρατάσσοντας την ομάδα πολύ ανοιχτά απέναντι σε ποιοτικό και γρήγορο αντίπαλο, λίγο έλειψε να φέρει διασυρμό καθώς εκτός από τα τρία γκολ οι γηπεδούχοι έχασαν σωρεία ευκαιριών. Η επανάληψη βελτιώθηκε , τα Τρίκαλα μείωσαν , ο Γκουγκούδης έγινε αλλαγή, ο Ντιαλό που δεν ήξερε που πάταγε έγινε αλλαγή , ο Νιάρος πήγε μπακ και ο Ντόσης πιο μπροστά, ο Καπός έδωσε ταχύτητα, η ομάδα ήταν καλύτερη , δεν κινδύνεψε πάρα πολύ , αλλά ήταν πλέον πολύ αργά.

Φυσικά γι΄αυτό το «ναυάγιο» ευθύνονται και οι ίδιοι οι ποδοσφαιριστές οι οποίοι στο πρώτο ημίχρονο ήταν σε άλλο γήπεδο δείχνοντας όχι ποδοσφαιρική ομάδα αλλά παιδική χαρά.

Οι γηπεδούχοι δεν «χαρίστηκαν» και αναμένουμε να παίζουν έτσι μέχρι το ματς που θα έχουν στον Ηρόδοτο την τελευταία αγωνιστική…

3 ΄Ο Ντιαλό μεγάλη ευκαιρία από μισό μέτρο και προ εστίας σούταρε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.
9΄ 1-0. Μετά από κόρνερ, η μπάλα έφτασε έξω από την περιοχή στον Σκούπρα ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ταϊρη.
11΄Στο 11΄ ο Πάνος το σουτ ο Μάντζαρης έδιωξε σε κόρνερ.
15΄2-0 Νέα ψυχρολουσία για τα Τρίκαλα με μεγάλη αδράνεια στην άμυνα. Ο Μπραμπίγια μπήκε στην περιοχή πλάσαρε στην εστία και ο Γκουντρομπής με δύναμη και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
24΄3-0. Κι άλλο γκολ ο Απόλλωνας με τα Τρίκαλα να παραπαίουν στα πρώτα λεπτά ειδικά αμυντικά. Μετά από κόρνερ, φάση διαρκείας στην άμυνα κανένας δεν έδιωξε και ο Χατζής με γύρισμα σχεδόν πάνω στην γραμμή σκόραρε.
38΄Σουτ στην κίνηση ο Ντόσης η μπάλα απελπιστικά έξω.
40΄Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Πολέτο με εξαιρετική ενέργεια βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Λίταινα και αυτός με πλασέ στην κίνηση έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία
42΄Ότι ήθελαν έκαναν οι του Απόλλωνα στο γήπεδο. Ο Λούκας Ράμος μπήκε κάθετα στην περιοχή, πλάσαρε αλλά ο Ταϊρης έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ.
43΄Δοκάρι και έξω ο Απόλλωνας σε σουτ του Μπραμπίγια.
44΄Σημαντική ευκαιρία έχασε ο Πάνος μόνος του απέναντι στην εστία πλάσαρε πάνω από τα δοκάρια.
45΄Φάουλ απ΄ευθείας ο Τριανταφυλλάκος η μπάλα έφυγε άουτ.

47΄3-1. Πέναλτι κέρδισαν τα Τρίκαλα με τον Σμυρλή. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Τριανταφυλλάκος.
49΄Σουτ ο Συμελίδης, ο Μαντζάρης απέκρουσε σωτήρια.
56΄Απίστευτη ευκαιρία έχασε ο Κούλπας καθώς μόνος του στο δεύτερο δοκάρι πλάσαρε πάνω την εστία και τα Τρίκαλα έχασαν μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν
57΄Ο Συμελίδης βρήκε τον Σμυρλή και ο τελευταίος απέναντι στον Μαντζάρη γλίστρησε και έπεσε κάτω.
65΄ Απόκρουση του Ταϊρη σε σουτ του Πολέτο.