Τρέμος-Καρακατσάνη-Νακόπουλος-Σούλας στο νέο σχεδιασμό του ΣΕΓΑΣ

Δύο αθλητές (Τρέμος, Νακόπουλος) μια αθλήτρια ( Καρακατσάνη) και ένας προπονητής (Σούλας) Τρικαλινών συλλόγων περιλαμβάνονται στο νμέο σχεδιασμό του ΣΕΓΑΣ για το 2015.Το πλούσιο αγωνιστικά 2015 ξεκινάει με την ανακοίνωση των ονομάτων των αθλητών, που θα ενταχθούν στο σχεδιασμό της χρονιάς,   στις τρεις κατηγορίες οδοιπορικών, στην κατηγορία στήριξης, αλλά και στις προεθνικές ομάδες Νέων Α/Γ, Εφήβων- Νεανίδων και Παίδων- Κορασίδων.

Σχεδόν 100 αθλητές όλων των ηλικιών θα βρεθούν υπό τη στήριξη της ομοσπονδίας, σε μια εποχή, που παρά τις δυσκολίες ο ΣΕΓΑΣ κατάφερε να εξασφαλίσει τους οικονομικούς πόρους, που θα διασφαλίσουν την καλύτερη δυνατή προετοιμασία τους.  Μεγάλο μέρος χρημάτων από τον προϋπολογισμό της ομοσπονδίας μετακινείται τη νέα σεζόν στον υψηλό αθλητισμό και τις μικρές κατηγορίες κάτι που απεικονίζεται  στον αριθμό των αθλητών που θα στηριχθούν, αλλά και στο ποσό που θα διανεμεθεί σε αθλητές και προπονητές. Τα χρηματικά οφέλη από τις διοργανώσεις μαζικού αθλητισμού θα δώσουν μια επιπλέον ώθηση στον υψηλό αθλητισμό, σε μια σεζόν, όπου θα διεξαχθεί το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού, το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανοιχτού. Την ίδια χρονιά θα διεξαχθούν διοργανώσεις για όλες τις μικρότερες κατηγορίες και φυσικά το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων, που θα γίνει στο Ηράκλειο και ανεβάζει ακόμη περισσότερο την αγωνιστική ευθύνη της εθνικής ομάδας για μια εμφάνιση που θα οδηγήσει στην Σούπερ Λίγκα.

Στην κατηγορία οδοιπορικών της νέας χρονιάς εντάσσονται 19 αθλητές και αθλήτριες, που κατάφεραν να πετύχουν τα κριτήρια επιλογής, ενώ σε εκείνη της στήριξης συνολικά 31.

Μεγάλο βάρος θα πέσει και στις προεθνικές ομάδες δεδομένου ότι το καλεντάρι του 2015 περιλαμβάνει Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ε/Ν και Παγκόσμιο Π/Κ.

Α΄ Κατηγορία        
1    Κωνσταντίνος Φιλιππίδης (Επί Κοντώ)       1ος ΠΑΓΚ.ΚΛΕΙΣΤΟΥ
2    Κατερίνα Στεφανίδη (Επί Κοντώ)        2η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
3    Λούης Τσάτουμας  (Μήκος)          2ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
4    Ηλιάνα Κοροσίδου  (Σφυροβολία)      3η ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
5    Λυκούργος Τσάκωνας  (200μ.)            7ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Νικολέττα Κυριακοπούλου(Επί Κοντώ)    7η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
B΄ Κατηγορία        
1    Ζαχαρίας Τσαμουδάκης (10000μ.Βάδην)            6ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ.Ε/Ν
2    Γιάννης Κυριαζής(Ακοντισμός)    7ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ.Ε/Ν
3    Δημήτρης Τσιάμης(Τριπλούν)      10ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
4    Γεωργία Κοκλώνη(100μ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
5    Ανδριάννα Φέρρα(200μ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Κώστας Δουβαλίδης  (110 μ. εμπ.-60μ.εμπ.)         9ος Παγκόσμιο κλειστού
7    Ελισσάβετ Πεσιρίδου(100μ.εμπ.-4χ100μ.)    9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
8    Μαρία Μπελιμπασάκη (100 μ. – 200 μ.)     9η 4χ100μ.ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
9    Μαρία Γάτου(100μ.-4χ100μ.)    1η 4χ100μ. ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.ΟΜΑΔΩΝ
Γ΄  Κατηγορία     
1    Γιώργος Τεσσαρομάτης(Ύψος)    11ος ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
2    Γεωργία Στεφανίδη(Επί Κοντώ)    12η ΠΑΓΚ.ΠΡΩΤ. Ε/Ν
3    Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ(20-50ΚΜΒάδην)    ΟΡΙΟ ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
4    Δέσποινα Ζαπουνίδου(20ΚΜΒάδην)    ΟΡΙΟ ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
Κατηγορίες στήριξης      
1    Κώστας Μπανιώτης(Ύψος)    20ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
2    Σπύρος Λεμπέσης (Ακοντισμός)            3ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ
3    Αντώνης Μάστορας(Ύψος)    2,30μ.-21ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
4    Ελένη Φιλάνδρα  (800 μ.)
5    Γιώργος Τσάκωνας(Μήκος)    19ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
6    Ανδρέας Δημητράκης(800-1500μ.)    3ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ
7    Αναστασία Καρακατσάνη(5000-10000μ.) Πανελλ.ΕπίδοσηΝΓ-22ηΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
8    Σοφία Υφαντίδου(Έπταθλο)    1η Β΄Κατηγ.Ευρ.Κυπέλλου Συνθέτων
9    Πατσουκάκης Δημήτρης (Επί Κοντώ)    16ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
10    Γιώργος Τρέμος(Δισκοβολία)    19ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. Α/Γ
11    Λορέλα Μάνου(Επί Κοντώ)    1η Βαλκ.Πρωτ.Α/Γ-Κλειστού
12    Αθηνά Κοίνη  (3.000 μ. στηπλ)    Τραυματισμένη
13    Στέλλα Λεδάκη(Επί Κοντώ)    Τραυματισμένη- 4,30μ.
14    Αντωνία Στεργίου(Ύψος)    1,91μ.Κλειστός Στίβος
15    Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου(Δισκοβολία)    3η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ
16    Παπαχρήστου Παρασκευή (Τριπλούν)
17    Πέρρα Αθανασία(Τριπλούν)
18    Πανέττα Νίκη(Τριπλούν)
19    Γαλένη Ευαγγελία (Μήκος)
20    Κολοκυθά Ευθυμία (Μήκος)    25η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
21    Δαλάκα Αικατερίνη (400μ.εμπ.)    9η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
22    Πιννή Μαρία (100μ.εμπ.)    2η Βαλκ.Πρωτ.Α/Γ-13.36
23    Παρδαλού Μαρία (3000μ. Στήπλ)    8η ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ Α΄ΚΑΤΗΓ.
24    Μπαλταδούρος Δημήτρης (Τριπλούν)    16,45μ.
25    Νακόπουλος Κώστας (800-1500μ.)    8ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ
26    Ρεμπούλη Ουρανία (5000-10000μ.)
27    Στεργιούλης Ευθύμιος (100-4χ100μ.)    27ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ.Α/Γ
28    Αλεξούλη Χάιδω(Μήκος)
29    Μαγγίνας  Δημοσθένης (5000-10000μ.)    8ος ΕΥΡ.ΠΡΩΤ. ΟΜΑΔΩΝ
30    Ντρισμπιώτη Αντιγόνη (Βάδην)
31    Μερτζανίδης Μιχάλης (Μήκος)

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ (Αφορά στις κατηγορίες οδοιπορικών, στήριξης και προεθνικών ομάδων)
1. Οι εντασσόμενοι αθλητές θα πρέπει να προπονούνται με προπονητές της έγκρισης της Ομοσπονδίας.
2. Απαραίτητη προϋπόθεση είναι η τήρηση του κανονισμού λειτουργίας του Υψηλού Αθλητισμού και των αποφάσεων του διοικητικού συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ.
3. Παραβίαση ουσιωδών κανόνων του κανονισμού λειτουργίας του Υψηλού Αθλητισμού συνεπάγεται απομάκρυνση από το σχεδιασμό.
4. Οι αθλητές θα είναι διαθέσιμοι για ελέγχους doping όποτε κρίνει η Ομοσπονδία απαραίτητο.
5. Οι αθλητές των κατηγοριών Α-Β-Γ και κατά περίπτωση της κατηγορίας ΣΤΗΡΙΞΗΣ συμμετέχουν σε προπονητικά camps, εκδηλώσεις και σεμινάρια της Ομοσπονδίας όταν αυτό ζητηθεί.
6. Συμμετέχουν σε όλες ανελλιπώς τις υποχρεώσεις της Εθνικής Ομάδας
7. Οι συνεργαζόμενοι προπονητές υποβάλλουν στην αρχή της χρονιάς προπονητικό σχεδιασμό σύμφωνα με τους στόχους της Ομοσπονδίας και προχωρούν στην υλοποίησή του  μετά από την έγκριση του Εθνικού προπονητή.
8. Ένταξη αθλητών/τριών  στις κατηγορίες Α,Β,Γ του σχεδιασμού θα γίνεται  άμεσα μετά  από την επίτευξη των προϋποθέσεων για την αντίστοιχη  κατηγορία σε όλη τη διάρκεια της αγωνιστικής περιόδου.
9. Επίσης αθλητής μικρότερης κατηγορίας θα εντάσσεται άμεσα σε μεγαλύτερη,   όταν πετύχει κάποια από τις προϋποθέσεις της κατηγορίας αυτής.
10. Απαραίτητη προϋπόθεση ένταξης ή ανόδου σε κατηγορία ο έλεγχος doping control μετά από επικοινωνία με τον Εθνικό προπονητή.

Στη διάρκεια της συνεδρίασης του διοικητικού συμβουλίου της ομοσπονδίας ανανεώθηκαν οι συμβάσεις των επιτελικών προπονητών, και ανακοινώθηκαν τα ονόματα των 18 ομοσπονδιαών προπονητών, οι οποίοι θα συνεργαστούν με την ομοσπονδία τη νέα σεζόν .

Ο κορμός των επιτελικών παραμένει ως έχει με τον Δημήτρη Ευαγγελόπουλο να συνεχίζει στην θέση του Εθνικού προπονητή, ο Γιώργος Πομάσκι στη θέση του συντονιστή Ομοσπονδιακού, ο Δημήτρης Μιχελαράκης θα είναι Υπεύθυνος Β. Ελλάδος, ο Γιάννης Κουσιώρας Υπεύθυνος Ε/Ν και ο Γιάννης Κουτσοφλίνης Π/Κ.

Οι ομοσπονδιακοί προπονητές για το 2015
Δημήτρης Κυτέας
Δημήτρης Βασιλικός
Μανώλης Καραγιάννης
Χρήστος Παπαχρήστος
Ναπολέων Κεφαλόπουλος
Φρανσουά Ντοφέν
Χρήστος Παπαδόπουλος
Αλέξανδρος Παπαδημητρίου
Μιχάλης Γονιωτάκης
Ιωάννα Σιώμου
Θωμάς Κυριαζής
Χαράλαμπος Σδρόλας
Κώστας Κοροσίδης
Δημήτρης Σούλας
Κυριάκος Μηνάς
Κώστας Χήτας
Δημήτρης Τσιφτσόγλου
Θωμάς Πάντος