Βήμα πρόκρισης ο Προμηθέας 69-57 την Τενερίφη

Αν και υποχρεώθηκε να αγωνιστεί χωρίς δύο βασικούς παίκτες του, τον Ρίον Μπράουν και τον Λάνγκστον Χολ που δεν ξεπέρασαν τα προβλήματα τραυματισμών τους, ο Προμηθέας νίκησε την Τενερίφη με 69-57 σταματώντας το σερί 14 εκτός έδρας νικών της και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του BCL. Ο Τόνι Μέιερ με 22 πόντους και 8/10 σουτ και ο Νίκος Γκίκας με 14 πόντους με 4/7 τρίποντα ήταν οι κορυφαίοι της αχαϊκής ομάδας που κυριάρχησε στο παιχνίδι με τα τρίποντα (είχε 42,3% έναντι του 15% των Ισπανών) ενώ είχε διπλάσιες ασίστ (16 έναντι 8).

Ο Προμηθέας μπήκε στο παιχνίδι με καλή αμυντική συμπεριφορά και πριν τη συμπλήρωση επτά αγωνιστικών λεπτών, προηγήθηκε με 14-7. Με τον Τόνι Μέιερ να φτάνει τους 10 πόντους με 4/5 σουτ, η αχαϊκή ομάδα έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 21-15.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Μάκη Γιατρά βρέθηκε για πρώτη φορά προηγούμενη με διψήφια διαφορά (28-17 στο 12′) όμως η Τενερίφη με ένα σερί 8-2 πλησίασε στους πέντε (30-25 στο 15′), βρίσκοντας σκορ από δεύτερες επιθέσεις. Ο Τόνι Μέιερ ωστόσο συνέχισε να έχει ανοιχτή… επικοινωνία με το αντίπαλο καλάθι και φτάνοντας τους 18 πόντους στα πρώτα 17 λεπτά του παιχνιδιού, εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 (38-25), που λίγο μετά έφτασε και τους 18 με τρίποντα του Γκίκα και του Κασελάκη (45-27 στο 19′). Στα μισά του δρόμου, το σκηνικό ήταν ιδανικό για την ομάδα της Πάτρας που είχε στα χέρια της διαφορά 16 πόντων (47-31) με ποσοστά για όσκαρ: 100% στις βολές, 56,2% στα δίποντα και 80% στα τρίποντα με 8/10!

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Προμηθέα να έχει δυσκολίες στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού, αφού έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 3,5 λεπτά και δέχτηκε ένα σερί 6-0, για να μειωθεί η διαφορά στους 10 (47-37). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά όμως δεν έχασε τη συγκέντρωση της, παρέμεινε πιστή στο πλάνο της και επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου (57-41 στο 28′). Οι Ισπανοί με ένα 4-0, “έγραψαν” το 57-45 στο φινάλε της περιόδου.

Οι άμυνες έγιναν ακόμη πιο σκληρές στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου και μετά από τρία λεπτά, το επιμέρους σκορ ήταν 2-4 (59-49). Ο Προμηθέας όμως είχε και πάλι τις απαραίτητες λύσεις και με ένα μικρό σερί 5-0, άνοιξε και πάλι την “ψαλίδα” στους 15 (64-49 στο 35′). Η Τενερίφη κατάφερε να κάνει ένα σερί 8-2 για να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (66-57 στο 39′) όμως ένα τρίποντο του Γκίκα έδωσε στον Προμηθέα το ελάχιστο που δικαιούταν. Το +12 του 69-57 και τον πρώτο λόγο για την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57.

Προμηθέας (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Κατσίβελης 2, Λίποβι 10 (2), Σαλούστρος 6, Τσαϊρέλης 2, Έλις 10 (10ρ.), Γκίκας 14 (4), Μέιερ 22 (4), Παρκς.

Τενερίφη (Βιντορέτα): Αμπρομάιτις 9 (1), Μπεϊράν 7 (1), Άιβερσον 16, Στάιγκερ 2, Ουάιτ 10 (1), Μπάσας 4, Μπρουσίνο, Ζιλέ 2, Νιάνγκ 4, Ριτσότι, Σάιθ, Σαν Μιγκέλ 3.