Ξεκινά το πρωτάθλημα της Α2 για τον Ασκληπιό-Το ρόστερ της ομάδας

Μετά από 7 και πλέον μήνες ξανά στο παρκέ οι γυναίκες του Ασκληπιού. Το Σάββατο 24/10 ξεκινάει η νέα αγωνιστική περίοδος στην Α2 κατηγορία Βόλεϊ, με πολλές ιδιαιτερότητες και με πολλά άγνωστα μονοπάτια για όλες τις ομάδες.

Μέσα σ΄αυτήν την πρωτόγνωρη για όλους κατάσταση καλούνται όλοι, αθλήτριες, προπονητές, διοίκηση, φίλαθλοι να δείξουν τον καλύτερό τους εαυτό, κάνοντας ο καθένας από την πλευρά του αυτό που πρέπει.

Αρχή λοιπόν για τον Ασκληπιό το Σάββατο 24/10 στις 20:00 στο Κλειστό της Κατσιμίδου, να υποδέχεται την ομάδα του Α Σ Γιάννενα  ανοίγοντας έτσι την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος. Με αρκετά νέα πρόσωπα φέτος στην ομάδα τα κορίτσια του κ. Τσαϊρέλη είναι έτοιμα να ξεκινήσουν το μακρύ ταξίδι του πρωταθλήματος.

Δυστυχώς όμως η κατάσταση που όλοι βιώνουμε τους τελευταίους μήνες μας αναγκάζει να εφαρμόσουμε οδηγίες που έρχονται κάθε φορά από την ΓΓΑ και τον ΕΟΔΥ σχετικά με τα μέτρα προφύλαξης και διεξαγωγής αγώνων. Έτσι με βάση της οδηγίες δεν επιτρέπονται φίλαθλοι στα γήπεδα παρά μόνο όσοι προβλέπονται από τα Υγειονομικά πρωτόκολλα.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Β’ Ζώνη – Β’ όμιλος – 1η αγωνιστική

Σάββατο 24 Οκτωβρίου

18.00: Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας – Α.Σ. Αργώ Βόλου
19.00: Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός – Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά
20.00: Α.Σ. Ασκληπιός – Α.Σ. Γιάννενα

Τρίτη 27 Οκτωβρίου

18.00: Π.Ο.Γ. Ηρακλής – Ε.Α. Λαρίσης

 

 ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ ΤΟΥ Α Σ ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ

  • Προπονητής Τσαϊρέλης Γιάννης
  • Βοηθός προπονητή Μπακάλη Λία
  • Έφορος Μπατσίλας Βασίλης
  • Γυμναστής Μυλωνάς Σπύρος
  • Τιμ μάνατζερ Τόλλιος Δημήτρης
# Ονοματεπώνυμο Ύψος (cm) Θέση Ημ. Γέννησης Εθνικότητα Προηγούμενη Ομάδα
1 Κοκαλιάρη Μαρία-Αναστασία 168 Λίμπερο 08/08/2001 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
2 Γιόλα Κοραλία 174 Ακραία 15/10/2001 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
3 Παπαδάκη Μαρία 168 Λίμπερο 02/04/1982 GRE Γ.Ε. Ηρακλείου
4 Λάιου Άννα-Χριστίνα 168 Πασαδόρος 12/05/1997 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
5 Τσιούκα Γαβριέλλα 184 Κεντρική 09/02/2000 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
6 Ταρατόρα Γεωργία-Παρασκευή 161 Λίμπερο 10/07/2004 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
8 Καπέλου Ευαγγελία 184 Διαγώνια 18/01/1996 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
10 Δύντσικου Δήμητρα 180 Κεντρική 01/12/2001 GRE Γ.Σ. Κοζάνης
11 Γκουτζιούπα Ευαγγελία 170 Λίμπερο 13/08/1997 GRE Α.Σ. Πειραματικό
12 Αντωνακάκη Γεωργία-Μαρία 175 Ακραία 16/09/2002 GRE Γ.Ε. Ηρακλείου
14 Σούλκο Δήμητρα 171 Ακραία 14/02/2005 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
15 Μποκή Κοραλία 194 Κεντρική 26/04/2001 GRE Φ.Ο. Βριλησσίων
17 Κόκκαλη Στέλλα 173 Διαγώνια 20/11/2004 GRE Α.Σ. Ασκληπιός
18 Μπρουσιάκη Θεοδώρα 177 Πασαδόρος 23/06/2006 GRE Α.Σ. Ασκληπιός

 

Το Πρωτάθλημα της Β’ Ζώνης της Α2 Γυναικών θα διεξαχθεί σε τρεις φάσεις.

Α’ ΦΑΣΗ

Οι 16 ομάδες της κατηγορίας χωρίστηκαν σε δύο ομίλους των οκτώ (Α’ όμιλος: Π.Α.Σ. Ίκαρος Έδεσσας, Α.Σ. Ελπίς, Γ.Σ.Γ. Νίκη, Α.Ο. Καβάλας, Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015, Ε.Ο. Σταυρούπολης, Φοίνικας Αλεξανδρούπολης, Α.Σ. Γαία Δράμας και Β’ όμιλος: Α.Σ. Ασκληπιός, Π.Ο.Γ. Ηρακλής, Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός, Φ.Γ.Σ. Πρέβεζας, Α.Σ. Αργώ Βόλου, Μ.Α.Σ. Νέα Γενεά, Ε.Α. Λαρίσης, Α.Σ. Γιάννενα).

Σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους (Α’ και Β’) θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία.

Β’ ΦΑΣΗ – ΑΝΟΔΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Γ’ όμιλος: Συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Β’ Ζώνης τις θέσεις Α/1, Β/2, Α/3, Β/4, Α/5, Β/6, Α/7, Β/8.

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που στην Α’ Φάση ήταν στον ίδιο όμιλο θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες στους δύο γύρους της Α’ Φάσης και ΔΕΝ θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία (άρθρο 15ο) οι ομάδες κατατάσσονται από το Γ/1 έως και Γ/8.

Δ’ Όμιλος: συμμετέχουν οι ομάδες που θα καταλάβουν σε κάθε έναν από τους δύο ομίλους της Β’ Ζώνης τις θέσεις Β/1, Α/2, Β/3, Α/4, Β/5, Α/6, Β/7, Α/8.

Θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που στην Α’ Φάση ήταν στον ίδιο όμιλο θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες στους δύο γύρους της Α’ Φάσης και ΔΕΝ θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία (άρθρο 15ο) οι ομάδες κατατάσσονται από το Δ/1 έως και Δ/8.

Γ’ ΦΑΣΗ – ΑΝΟΔΟΣ

Στη Γ’ ́Φάση (PlayOff) για τις θέσεις 1 και 2 του πρωταθλήματος της Β’ Ζώνης, προκρίνονται οι ομάδες που θα καταλάβουν την πρώτη θέση την πρώτη θέση στους ομίλους Γ’ και Δ’ (Γ/1 και Δ/1).

Οι ομάδες θα αγωνιστούν μεταξύ τους μέχρι να συμπληρώσουν δύο (2) νίκες (μη συμπεριλαμβανομένων των αγώνων των προηγούμενων φάσεων).

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην έδρα των ομάδων εναλλάξ.

Υποβιβασμός στην Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών

1) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστούν δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου) στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 13η, την 14η, την 15η και την 16η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη της Β’ Φάσης (Όμιλοι Γ και Δ) του πρωταθλήματος.

2) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστεί μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Α’ Ζώνη (ΕΣΠΑΑΑ, ΕΣΠΕΔΑ, ΕΣΠΕ Πελοποννήσου) και μία ομάδα που ανήκει γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

α) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 12η, την 13η, την 14η, την 15η και την 16η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη της Β’ Φάσης (Όμιλοι Γ και Δ) του πρωταθλήματος.

3) σε περίπτωση που από την Pre League Γυναικών υποβιβαστούν δύο ομάδες που ανήκουν γεωγραφικά στην Β’ Ζώνη (ΕΠΕΣ Θεσσαλονίκης), στη Β’ Εθνική/Εθνικό Περιφερειακό Πρωτάθλημα Γυναικών θα υποβιβαστούν:

β) από την Β’ Ζώνη οι ομάδες που θα καταλάβουν την 11η, την 12η, την 13η, την 14η, την 15η και την 16η θέση στην τελική βαθμολογική κατάταξη της Β’ Φάσης (Όμιλοι Γ’ και Δ’) του πρωταθλήματος.