«Φωνάζει» για την διαιτησία στα Γιάννενα ο Ασκληπιός

Ήττα στα Γιάννενα για την ομάδα των γυναικών του Ασκληπιού  με 3-1 για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος γυναικών της Α2.    

Μεγάλα και πολλά παράπονα απ΄την ομάδα του Ασκληπιού, ιδιαίτερα στα 2 πρώτα σετ, όπου σε κρίσιμα σημεία τα ανάποδα σφυρίγματα καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Κρίμα για το άθλημα να υπάρχουν ακόμη …Αλη Πασάδες οι οποίοι μπορούν και καθορίζουν, με την δύναμη της εξουσίας, παιχνίδια.

Το 1ο σετ ξεκίνησε με τον Ασκληπιό να είναι μπροστά στο σκορ 7-10 και 18-21. Απ το σημείο αυτό ξεκινάνε τα ανάποδα σφυρίγματα με το σκορ να γίνεται 24-24. Στο 24-25 ο ένας διαιτητής δίνει την μπάλα και τον πόντο στον Ασκληπιό και ενώ σηκώνονται οι πάγκοι για την αλλαγή του γηπέδου ο πρώτος διαιτητής μετά από πολύ σκέψη αντιστρέφει την απόφαση και οδηγεί το παιχνίδι στην ισοπαλία. Τελικά το σετ πάει στην ομάδα των Ιωαννίνων με 29-27.

Στο 2ο σετ ίδια εικόνα με τον Ασκληπιό 2-5 και 5-8. Απ το σημείο αυτό πάλι ανάποδα σφυρίγματα φέρνουν την ομάδα των Ιωαννίνων μπροστά στο σκορ 12-9 και 20-15 με το σετ να καταλήγει στην τοπική ομάδα με 25-17.

Στο 3ο σετ μετά το αρχικό 2-5 τα Γιάννενα μπήκαν δυνατά περάσαν μπροστά 13-11 και 18-13 με τον Ασκληπιό να κάνει το 19-19 φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του σετ με 23-25.

Στο 4ο σετ ενώ ο Ασκληπιός άνοιξε την διαφορά απ΄την αρχή 6-11 και  14-17 πολλά λάθη έβαλαν τον αντίπαλο στο παιχνίδι χαρίζοντας ουσιαστικά το σετ με 25-22.

Τα σετ 29-27,  25-17,  23-25,  25-22

 Γιάννενα ΑΣ (Τσιούπης) Τοπάλη, Τικμανίδου, Μπόζιου, Μαντή, Κοσμίδου, Παππά, Νταγκοπούλου, ΚατσόγιαννουΚουτρομανίτη, Δαφίνη, Ντέρου, Σαρλή, Βολυράκη, Ζαγαλίκη

Α.Σ Ασκληπιός (Γεροβάιος Ν.) Βουλγαράκη, Παναγιώτου, Καπέλου, Λάιου, Βογιατζόγλου, Χατζηχριστοδούλου, Γερολυμάτου, Μπρουσιάκη, Ρούσσου, Ταρατόρα, Κοντοκώστα, Κακαλιάρη, Μπουρλή.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Γιάννενα-Ασκληπιός 3-1
Καβάλα-Νίκη 3-2
Φιλαθλητικός-Πρωταθλητές Πεύκων 0-3
ΜΕΝΤ-Νέα Γενεά 3-0
Φοίνικας-Σταυρούπολη 1-3
Ελπίς-ΕΑΛ (11/12)

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ 20
2 ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 14
3 ΚΑΒΑΛΑ 14
4 Ε Α ΛΑΡΙΣΑΣ 12
5 ΜΕΝΤ 12
6 ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ 11
7 ΑΣΚΛΗΠΙΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 8
8 ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΛΑΡΙΣΑΣ 8
9 ΓΙΑΝΝΕΝΑ 8
10 ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ 6
11 ΝΙΚΗ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 4
12 ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ 0

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΕΑΛ-Γιάννενα
Νέα Γενεά-Ελπίς
Πρωταθλητές Πεύκων-Καβάλα
Ασκληπιός-Φιλαθλητικός (7/12, 20.00)
Φοίνικας-ΜΕΝΤ
Σταυρούπολη-Νίκη