Ισοπαλία τα Μετέωρα-Ήττα ο Διγενής στην πρεμιέρα της Γ Εθνικής

Καμία από τις δύο ομάδες του Νομού Τρικάλων  δεν κατάφερε να μπει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής ( στον 3ο όμιλο)  αν και γηπεδούχες.

Ο Α Σ Μετέωρα παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον νεοφώτιστο Διαγόρα Στεφανοβικείου Μαγνησίας και ο Διγενής Νεοχωρίου ηττήθηκε με 2-1 στην Οιχαλία από τον Α Ο Σελλάνων Προαστίου.

Τα Μετέωρα προηγήθηκαν λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο με τον Πολυζόπουλο στο 44΄. Ο ίδιος παίκτης με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, στο 47΄ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ αλλά το πλασέ του έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.
Η ομάδα του Στεφανοβίκειου κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ του Παπαγεωργίου στο 55΄. Λίγο αργότερα στο 60΄ τα Μετέωρα «φωνάζουν» για παράβαση πέναλτι σε προσπάθεια του Τσιαντούλα αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε τίποτα.

Μετέωρα ( Ευαγγέλου): Τοπουζλής, Μπέτσας (65′ Γρηγορίου), Δάσιος, Γεωργάκης, Φωτίκας, Παπαευθυμίου, ,Τσιαντούλας (75′ Κοτσιλιάνος), Κατσαντώνης (83′ Κονόμι), Ιωάννου, Πολυζόπουλος, Λουκάς.
Διαγόρας Στεφανοβίκειου ( Ζιώγας): Κουτσιρίμπας, Καραμπούτζης, Στάθης, Πρασσάς, Αλεξίου, Σ. Καραπλιάγκος, Κουβελάς (91′ Δίντσης), Παπαγεωργίου (70′ Πάνος), Αλαμάνης, Ζιάκας (81′ Λάζος), Καλύβας (56′ Καλιακούδας).

Ο Διγενής κατάφερε να σκοράρει με το καλημέρα, καθώς μόλις στο 3΄ ο Τεντολούρης βρήκε δίχτυα για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι του Προαστίου αντέδρασαν και στο 37΄ ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Παπαγεωργίου. Με αυτό το σκορ έληξε το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη ο Α Ο Σελλάνων βρήκε δίχτυα στο 63΄με εύστοχο πέναλτι του Λούγκου και έκανε την ανατροπή παίρνοντας την εκτός έδρας νίκη.

Διγενής Νεοχωρίου (Γκούμπλιας): Ράπτης, Σταμέκος, Διβανές, Δ. Τεντολούρης, Απ. Τεντολούρης, Τσιγαρίδας, Γούτσιος, Μανώλης (81’ Κοντογεώργης), Γκαντιάς, Αλεξίου (46’ Γκάτης), Τσιούφλης (73’ Παπαθανασίου).
Α Ο Σελλάνων (Μπουρνάκας) : Σταυράκης, Μιτούσι (66’ Κοντός), Αρχοντής, Χάβιαρης, Τζάνης (82’ Καλούσης), Λούγκος, Μπιτέλης, Διπλάρης (59’ Τζουμάκης), Μπακρατσάς (71’ Καλφατζής), Παπαγεωργίου, Τζέκος.