Ήττα Ικάρων στη Λευκάδα – Κέρδισε ο Αίολος Γόμφοι στον Παλαμά

Οι Ίκαροι έχασαν έδαφος στην προσπάθεια για την κατάληψη της 2ης θέσης στον 3ο όμιλο της Β Εθνικής αφού ηττήθηκαν στη Λευκάδα από την τοπική Δόξα.
Αντίθετα, ο Αίολος Γόμφοι είναι μόνος 2ος μετά και τη νίκη του στον Παλαμά επί των Τιτάνων.

Τιτάνες Παλαμά-Αίολος Γόμφοι 58-63

Δεκάλεπτα: 19-13, 25-27, 40-44, 58-63

Τιτάνες Παλαμά (Πανάρας): Τσούμας Γ. 3, Μάνος 2, Κρεμμύδας 1, Καραδήμας 8, Σφακιανός 4, Ξένος, Τσούμας Σ. 18(1), Φαλιάκης, Μανδαλάκης 22, Αρχοντούλης, Βλάχος.

Αίολος Γόμφοι (Φόρος): Ζώρζος 2, Μόσιαλος 10, Κολότσιος 8(1), Ευαγγελακόπουλος, Παππάς 9(1), Τσιάκρας, Ιωάννου 2, Τσιγγενόπουλος, Ψύρρας 15(1), Θέος, Δέσπος 17.

Δόξα Λευκάδας-Ίκαροι 77-65

Δεκάλεπτα: 22-19, 37-37, 62-48, 77-65
Δόξα Λευκάδας (Ζαφειρούδης) Μάνα, Σταματέλος 2, Αργυρός, Κοντούδης 15(1), Κατοπόδης 3, Βαγενάς 17(3), Κεραμάρης 2, Σκεπετάρης, Μάλφας, Κουρτίδης 33(5), Τζακόπουλος 5(1), Λαζάρου
Ίκαροι (Παπαδόπουλος) Τσιαβές 18(2), Κατσαρές, Φρύδας, Μπουργανός 7(1), Τριανταφύλλου 6, Παρδακάς 11(2), Αμβράζης 12, Παπαχρήστος 2, Σπυράκος 6, Κάδρας 3, Νταλός, Τσάκαλος

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Δόξα Λευκάδας-Ίκαροι 77-65
Τιτάνες Παλαμά-Αίολος Γόμφοι 58-63
Αν Καρδίτσας-Έσπερος Λαμίας 74-68
Ερμής Σχηματαρίου-Ολυμπιακός Βόλου 77-63
Ιωάννινα ΣΚ-Νίκη Βόλου 59-69
Μελίκη-Πρωτέας Γρεβενών 54-90

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

1) Ερμής Σχηματαρίου 33
2) Αίολος Γόμφοι 30
3) Δόξα Λευκάδας 28
4) Ικαροι 27
5) Εσπερος Λαμίας 26
6) ΑΓΣ Ιωαννίνων 24
7) Νίκη Βόλου 25
8) Ολυμπιακός Βόλου 21
9) Τιτάνες Παλαμά 21
10) Πρωτέας Γρεβενών 22
11) Αν Καρδίτσας 21
12) ΓΑΣ Μελίκης 19
13) ΣΚ Ιωάννινα 18

* Έσπερος Λαμίας, Αίολος Γόμφοι, ΑΓΣ Ιωαννίνων, Ολυμπιακός Βόλου, Αν Καρδίτσας και ΣΚ Ιωάννινα,Ίκαροι έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Ικαροι-Τιτάνες Παλαμά
Αίολος Γόμφοι-Αν Καρδίτσας
Εσπερος Λαμίας-Ερμής Σχηματαρίου
Ολυμπιακός Βόλου-ΣΚ Ιωάννινα
Πρωτέας Γρεβενών-Νίκη Βόλου
ΑΓΣ Ιωαννίνων-Δόξα Λευκάδας
Ρεπό: ΓΑΣ Μελίκης

Μετά το τέλος της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος θα διεξαχθούν αγώνες play off που θα καθορίσουν τις ομάδες που ανέρχονται στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών ως εξής:
1oς του 1ου Ομίλου – 2ος του 2ου Ομίλου (Β1)
1oς του 2ου Ομίλου – 2ος του 1ου ομίλου (Β2)
1oς του 3ου Ομίλου – 2ος του 4ου Ομίλου (Β3)
1oς του 4ου Ομίλου – 2ος του 3ου Ομίλου (B4)
Οι 4 νικητές ανεβαίνουν στην Α2 Εθνική κατηγορία
Ο πρώτος αγώνας διεξάγεται στην έδρα της ομάδας η οποία θα έχει καταταγεί στην υψηλότερη θέση της βαθμολογίας στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος και ο δεύτερος αγώνας στην έδρα της αντιπάλου της. Σε περίπτωση που χρειασθεί η διεξαγωγή τρίτου αγώνα, αυτός θα γίνει στην έδρα της ομάδας η οποία κατά την λήξη της κανονικής περιόδου του Πρωταθλήματος είχε καταταγεί στην υψηλότερη θέση της βαθμολογίας.
Μετά την διεξαγωγή των αγώνων play off για την άνοδο στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών θα γίνουν αγώνες κατάταξης μεταξύ των ηττημένων ομάδων ως εξής: ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ Β1 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ Β2 (Γ1)
ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ B3 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ Β4 (Γ2)
ΝΙΚΗΤΗΣ Γ1 – ΝΙΚΗΤΗΣ Γ2
ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ Γ1 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ Γ2για τον καθορισμό της σειράς προτεραιότητας προς κάλυψη τυχόν κενών θέσεων στην Α2 Εθνική κατηγορία.
Υποβιβάζονται οι 2 τελευταίοι.