Ο τρίτος αντίπαλος του ΑΟΤ, Ολυμπιακός Βόλου

Μετά τα δύο πρώτα εκτός έδρας παιχνίδια, ο ΑΟΤ θα είναι γηπεδούχος στον τρίτο αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου, όμως και αυτός ο αγώνας είναι αμφίβολο αν θα γίνει στο Τρικαλινό στάδιο (σήμερα θα γνωρίζουμε) ή θα γίνει και πάλι εκτός Τρικάλων. Τελευταία φορά που ήταν στο ίδιο πρωτάθλημα οι δύο ομάδες ήταν την σεζόν 2015-2016 στην φουτμπολ λιγκ, αλλά δεν διεξήχθη κανένα από τα δύο ματς καθώς ο Ολυμπιακός Βόλου αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα λόγω προβλημάτων.

Η τελευταία αναμέτρηση των δύο ομάδων με γηπεδούχα τα Τρίκαλα, ήταν στις 31 Ιανουαρίου 2007 για την Γ Εθνική , όπου η ομάδα του Βόλου επικράτησε με 3-0.

Η ομάδα του Ολυμπιακού Βόλου ανέβηκε από την Γ Εθνική της περσινής περιόδου , ως πρώτη από τον 4ο όμιλο.

Ο περσινός προπονητής του ΑΟΤ , Θωμάς Γράφας αλλά και περσινοί παίκτες του ΑΟΤ όπως οι Γιδόπουλος, Τσιάρας, Ράντι, Λάσκαρης και ο Στεφάνοβιτς που έχει περάσει παλιότερα από τα Τρίκαλα, βρίσκονται στο ρόστερ της ομάδας του Βόλου.

ΤΟ ΡΟΣΤΕΡ

Τερματοφύλακες

Ηλίας Μακρυωνίτης, Νίκος Γιδόπουλος, Γιάννης Ζάχος.

Αμυντικοί

Νίκος Μπαρούτας, Μανώλης Φαζός, Δημήτρης Βοσνακίδης, Θωμάς Γραικός, Γιάννης Πριόνας, Σεραφείμ Παπαϊωάννου, Νίκος Μπουτζίκος, Κωνσταντίνος Φουτσίνι.

Μέσοι

Αντώνης Τσιάρας, Θανάσης Καναβός, Κλεβί Κόλα, Ντάγκλας Τζέφερσον, Χρήστος Καρακώστας, Λιούμπομιρ Στεφάνοβιτς, Φίλιππος Σκοπελίτης, Αλέξανδρος Μπακουλάτι, Στάθης Ρόκας, Παύλος Λάσκαρης.

Επιθετικοί

Θανάσης Δεινόπαπας, Βασίλης Κουτσιανικούλης, Μάρκος Ντούνης, Ιμπάν Ράντι, Θωμάς Τσίτας, Στέλιος Πόζογλου, Γκοτιέ Κλεμέντε, Μανώλης Πάσχος, Τάσος Μαρούδας, Αντερσόνιο Ενγκομπά.

Στο κύπελλο

Επικράτησε στην 3η φάση του κυπέλλου στην Αταλάντη της τοπικής ομάδας Γ Εθνικής , με 3-2 στην παράταση. Στο 10΄ο Σκοπελίτης το 0-1, στο 13΄ο Χαϊκάλης το 1-1, στο 20΄ο Κουτσιανικούλης το 1-2, στο 53΄ο Μαλισόβας το 2-2 και στην παράταση ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε τη νίκη -πρόκριση με γκολ στο 118΄ του Ράντι.

Την Τετάρτη 9/10 , υποδέχεται ως γηπεδούχος στο Αλκαζάρ της Λάρισας, τον Απόλλωνα Πόντου για την 4η φάση του κυπέλλου πριν το ματς με τον Α Ο Τρίκαλα.

Οι δύο πρώτες αγωνιστικές

Στο πρώτο παιχνίδι, ο Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 στον Ασπρόπυργο με την τοπική Ένωση. Στο 30΄ ο Σκοπελίτης με αυτογκόλ το 1-0, στο 43΄ο Φαζός το 1-1, στο 51΄ο Τσίτας το 1-2 και στο 84΄ο Κάκκου το 2-2.

Ολυμπιακός Βόλου : Μακρυωνίτης, Παπαϊωάννου, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός, Τσιάρας (65’ Ρόκας), Σκοπελίτης, Κουτσιανικούλης (73’ Τζέφερσον), Στεφάνοβιτς, Τσίτας, Ράντι (76’ Λάσκαρης).

Στο δεύτερο ματς αν και γηπεδούχος έπαιξε στο γήπεδο Φιλιππούπολης στη Λάρισας με την Βέροια. Μέχρι το 52΄ το ματς ήταν 0-0. Εκείνο το λεπτό αποβλήθηκε από πλευράς Βέροιας ο Πέντα. Όμως η ομάδα της Ημαθίας παρά το αριθμητικό μειονέκτημα κατάφερε και κέρδισε με 2-0 με δύο γκολ του Πασσά ο οποίος μπήκε αλλαγή στο 84΄ και 90΄.

Ολυμπιακός Βόλου: Μακρυωνίτης, Γραικός, Μπουτζίκος, Βοσνακίδης, Φαζός (89’ Πόζογλου), Τσιάρας (73’ Ντούνης), Σκοπελίτης, Ρόκας, Τσίτας, Στεφάνοβιτς (63’ Κουτσιανικούλης), Ράντι.